BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tartja magát a tankönyvpiac

Sorsdöntő időszakához ért a magyarországi tankönyvpiac: a kiadók éves forgalmának 90 százalékáról a hetekben születik döntés, ugyanis az iskoláknak február 28-ig kell leadniuk tankönyvrendelésüket a 2010/2011-es tanévre. „Bár már gyakorlatilag a szeptemberi tanévkezdés utáni hónapokban elkezdődik a tankönyvkiadók következő tanévre vonatkozó reklám- és korteskampánya, ez hagyományosan január-februárban csúcsosodik ki. Nem véletlenül, hiszen a tankönyvkiadók forgalmának szinte teljes egészét az iskolák közvetlen megrendelései teszik ki, az évközi bolti forgalom többségüknél a tíz százalékot sem éri el” – mondta a Világgazdaságnak Menyhártné Hámori Andrea, a Nemzeti Tankönyvkiadó kereskedelmi igazgatója. Mivel az oktatásra szánt könyvek kiválasztásáról elméletben szabadon döntenek a pedagógusok, a kiadók elsősorban őket igyekeznek meggyőzni. A nagy kiadók ezért külön referensi hálózatot, online katalógust működtetnek, hogy megismertessék termékeiket a tanárokkal. „A pedagógusok választásában szerencsére még mindig a szakmaiság és a kompetencia-központúság az elsődleges szempont, valamint az, hogy létezik-e a könyvekhez illeszkedő digitális interaktív tananyag” – mondta a Világgazdaságnak Esztergályos Jenő, az Apáczai Kiadó ügyvezető igazgatója. Menyhártné Hámori Andrea azonban úgy látja: míg korábban egyértelműen a minőség volt a fő kritérium, mára az ár szerepe is megnőtt a választásban, így ezen a terepen is erőteljes verseny alakult ki a kiadók közt.

Véleménye szerint kettősség jellemzi a 2008-ban nagyjából 17 milliárd forintos tankönyvpiacot: egyik oldalról stabilnak számít, ugyanis iskolák és diákok mindig lesznek, másrészről viszont lassú zsugorodásnak indult. „Ennek oka egyrészt a gyermekek számának a csökkenése, másrészt, hogy az önkormányzatok, az iskolák és a szülők is mindinkább spórolnának, emiatt megnőtt a használttankönyv-kereslet” – mondta. Szintén szűkíti a piacot az iskolák azon kötelessége, hogy az ingyenes tankönyvre jogosult gyerekeknek a kiadványok 25 százalékát kölcsönözzék, emiatt az intézmények a 3-4 évig használható tartós tankönyvekre rendezkednek be. A válság viszont a könyvpiacnak ezt a szegmensét megkímélte. „Nem nagyon éreztük a forgalmunkban a gazdasági krízist, sokkal nagyobb a hatása az oktatáspolitikának, pontosabban az ingyenes tankönyvre jogosult gyermekenkénti tízezer forintos normatívának. Az iskolák ugyanis igyekeznek úgy összeállítani a tankönyvcsomagot az alsós osztályokban, hogy jóval a keret alatt maradjanak, hogy a felszabadult összeget a hagyományosan drágább felsős csomagok finanszírozására használják” – mondta Esztergályos Jenő, a hazánkban a legtöbb alsós tankönyvet értékesítő Apáczai Kiadó ügyvezetője. „A válságnak egyetlen hatását az önkormányzatok fizetőképességének romlásában érezzük. A gyerekek fele ugyanis az »ingyenes« kategóriába tartozik, amelynek a költségeit az önkormányzatok fedezik államkincstári forrásból, viszont előfordul, hogy más kiadásaikra csoportosítják ideiglenesen ezt az összeget, és késve fizetnek a kiadóknak. Olyan önkormányzat is van, amelynek 30-40 milliós tartozása van. A késedelmes fizetés pedig likviditási gondokat okozhat a kisebb kiadóknak” – véli Menyhártné Hámori Andrea.

Nehezebb a gazdaságos kiadás

Hosszadalmas és költséges folyamat a tankönyvkiadás, és a kiadók számára egyre nehezebb gazdaságosan folytatni ezt a tevékenységet. Gyakorlatilag csak akkor lesz profitábilis egy új könyv, ha azt több tízezres példányszámban tudják értékesíteni. Már a könyvek tartalmának előállítása is drága mulatság, hiszen sok a résztvevő: szerző, szerkesztő, lektor, korrektor, tördelő. Egy új szabályozás miatt a könyvben szereplő idézetek után szerzői jogdíjat is kell fizetni. Minderre rájönnek még a nyomdaköltségek is. Az elkészült könyvet az Oktatási és Kulturális Minisztérium által tankönyvvé kell nyilváníttatni, amelynek díja a milliós nagyságrendet is elérheti.

Az engedélyezett tankönyvek értékesítésénél kettős árkorlátot kell betartaniuk a kiadóknak: az ár nem lehet több a minisztérium által maximált árnál, másrészt egyik évről a másikra csak 4,5 százalékot lehet csak emelniük.



Az engedélyezett tankönyvek értékesítésénél kettős árkorlátot kell betartaniuk a kiadóknak: az ár nem lehet több a minisztérium által maximált árnál, másrészt egyik évről a másikra csak 4,5 százalékot lehet csak emelniük. A legnagyobb piaci szegmens A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének adatai szerint a teljes hazai könyvforgalom 2008-ban 67,61 milliárd forintot tett ki, ez az azt megelőző évhez képest egyszázalékos növekedést jelentett (az infláció miatt pedig ez inkább a piac stagnálását tükrözi). A legnagyobb szegmensnek 25,5 százalékos részesedésével a közoktatási tankönyvek és nyelvkönyvek piaca számít 17,26 milliárdos forgalommal, négyszázalékos növekedéssel.

A második legnagyobb tematikai ágazat, az ismeretterjesztő könyvek forgalma hatszázalékos csökkenés után 16,33 milliárd forintot tett ki, a harmadik a szépirodalmi és fikciós művek (12 milliárd forint forgalom).

A szakkönyvek, lexikonok, szótárak piaca folytatta évek óta tartó csökkenését, 7,17 milliárd forint volt 2008-ban. A gyermek- és ifjúsági könyvek piaca viszont nagyon jó évet zárt 2008-ban, ugyanis 30 százalékkal nőtt 2007-hez képest.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.