BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A coaching kell az egészségügyben is

Napjainkban, különösen a gazdasági válság hatására, egyre nagyobb nyomás nehezedik a cégek vezető pozícióban lévő szakembereire. A folyamatos változást, a teljesítménykényszert és az ezzel járó stresszhatásokat azonban sokan rosszul viselik, és ez rontja munkájuk hatékonyságát. A cégek ilyen helyzetekben mind többször veszik igénybe szakképzett coachok segítségét.

Az üzleti életben sokan akkor kérnek coachingot, ha nem úgy mennek a dolgok, ahogyan kellene. Ilyenkor az esetek jelentős részében kiderül, a probléma nem vagy nem csupán a kliens munkájával függ össze. Előfordul, hogy összeegyeztethetetlenek a személyes életcélok, értékek és a munkahely elvárásai, vagy hogy a kliens nem képes egyensúlyt teremteni a magánélete és a munkája között, és ez okoz számára elviselhetetlen frusztrációt.

A pszichés terhek sokaknál akár testi elváltozásokat is okozhatnak: nem véletlen, hogy „menedzserbetegségek” címszóval külön szakkifejezés született ezen állapotok leírására. Márpedig a magasan képzett szakemberek túl értékesek a cégek számára ahhoz, hogy akár a pszichés nyomás, akár a fizikális megbetegedések miatt hosszabb vagy csak rövidebb ideig is nélkülözzék őket.

A cégek, különösen a multinacionális vállalatok tehát mind nagyobb hangsúlyt fektetnek ezekre a kérdésekre, és a vezetők is egyre jobban felvállalják a felelősséget saját életükért, egészségükért. A menedzserek fontosnak tartják a munka és a magánélet összhangját. Ezért is van az, hogy a vállalkozások egyre nagyobb hányada alakít ki egészségmenedzsment programot, és megjelentek az első olyan teljesítményértékelési rendszerek is, ahol kiemelten kezelik a work-life-balance-t.

És ez az oka annak is, hogy az üzleti világban is mind elfogadottabb, hogy a dolgozók esetlegesen nemcsak business és management, hanem life és health coachingot is kérhetnek, illetve kaphatnak. Nem csupán arról szólhatnak a coachingülések, hogyan erősítheti mondjuk prezentálási, előadói képességét egy vezető, vagy hogyan kezelheti a munkahelyi konfliktusait, hanem arról is, hogy miként töltődhet fel, hogy képes legyen tudatosan élni.

Mivel az egészségügy is olyan terület, ahol a dolgozók folyamatos stresszben dolgoznak, érdemes ezzel számolniuk az egészségügyi intézmények vezetőinek is. Akár úgy, hogy külső coachot alkalmaznak, akár úgy, hogy maguk végeznek el egy coachingtanfolyamot.

A life és egészség coaching kiválóan beilleszthető az orvosok és nővérek, de akár a gyógyszerészek, természetgyógyászok mindennapi munkájába is. Olyan eszközöket, módszereket ad a kezükbe, amelyekkel minden eddiginél hatékonyabban elősegíthetik pácienseik életformaváltását. Márpedig a betegségek mögött nagyon sok esetben életviteli problémák – mozgáshiány, stressz, alkohol- vagy nikotinfüggőség stb. – húzódnak meg. Ezek azonban sokszor már olyan automatizmusok, szokások, amelyeken a legtöbben csak akkor változtatunk, ha már nagy a baj. Ezért az egészségügyi dolgozók hiába is javasolják például, hogy páciensük tegye le a cigarettát vagy mozogjon többet, ha ehhez az életmódváltáshoz semmilyen támogatást nem tudnak számára adni. Így azután minden marad a régiben, és a legközelebbi vizsgálatnál még rosszabb eredményekkel szembesül az orvos és a páciens.

A coaching eszköztára azonban alkalmas arra, hogy az érintettek képesek legyenek kilépni az ördögi körből, saját kezükbe vegyék életük és ezáltal egészségük menedzselését.

Ezek a módszerek a pszichológiában és a tréningben gyökereznek; nagyon fontos ugyanakkor, hogy a coach általában nem konkrét tanácsot ad, hanem magát a klienst segíti hozzá azokhoz a felismerésekhez, amelyek elengedhetetlenek a változáshoz. A coach sokszor rendkívül egyszerű eszközökkel dolgozik, ez különösen hasznos az idő szorításában dolgozó egészségügyiek számára.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.