BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A válságban felértékelődött a Széchenyi Kártya

A hazai mikro, kis- és középvállalati szektor a válság által az egyik leginkább érintett terület, így az államilag támogatott vállalkozásfinanszírozás a tavalyi év egyik prioritása volt. Ennek jelentős eszköze a Széchenyi Kártya program, amely az átmeneti likviditási problémával küzdő vállalkozásoknak jelent gyors segítséget a működés finanszírozásához, másoknak a vállalkozásfejlesztéshez.

A válság idején a kis- és középvállalkozások (kkv) a hosszú távú hitelek helyett inkább a rövidebb időszakra szólót választják, mely elvárásnak jól megfelel a Széchenyi Kártya nyújtotta lehetőség. „A Széchenyi Kártya népszerűségéhez az is hozzájárul, hogy jelenleg az átlagos hiteldíja forint alapon 10 százalék alatti (10 millió Ft hitelösszegig), ami kedvezőbb a kereskedelmi bankok kkv-knak szóló szabad felhasználású hiteleinek kamatánál.” – hangsúlyozta Kiss Zoltán a Magyarországi Volksbank Zrt. retail üzletágáért felelős Igazgatósági tagja.
 
A KA-VOSZ adatai szerint a kis- és középvállalkozások finanszírozását segítő rendszerben 2002-2009 között 160 ezer Széchenyi Kártyát igényeltek, és eddig 120 ezer kártyát adtak ki. Az így kihelyezett kedvezményes hitel volumene elérte a 700 milliárd forintot.

Az elmúlt 8 évben a kihelyezett hitelek 41 százalékát az 500 ezer forint és 4 millió forint közötti kerettel rendelkező Széchenyi Kártyával vették fel. A hitelek 25 százalékát az 5 millió forintos, 18 százalékot a 10 millió forintos, 10 százalékot a 6-9 millió forintos, 5 százalékot a 11-25 millió forintos kártyával vették fel. A hitelek visszafizetési hajlandósága az egyéb hiteleknél kedvezőbben alakult: az elmúlt hét évben kiadott összes Széchenyi Kártya 3,5 százalékánál került sor az állami készfizető kezesség beváltására, amelynek során 18 milliárd forintot fizetett ki a Garantiqa Hitelgarancia Zrt.
 
„Az elmúlt évekhez hasonló mértékű felfutásra számítunk a Széchenyi Kártya programban az idén is, hiszen a 2010-ben átadott kártyák továbbra is kamattámogatást élveznek, amellett egy, januárban megjelent kormányhatározat a program garanciadíj-támogatását is megerősítette.” – tette hozzá Kiss Zoltán a Volksbank Zrt. vezérigazgató-helyettese.
 
A garanciadíj támogatása minden kibocsátott kártyára érvényes, az egy százalékos kamattámogatás pedig az elmúlt évek gyakorlatával azonos módon tíz millió forintos hitelösszegig csökkenti a hiteldíjat. (A kamattámogatás az idei évben kibocsátott kártyákra jár, vagyis az érvényes kártyák 2011-ben is kedvezményes kamattal használhatóak.) „Fontos ugyanakkor, hogy a támogatás a 25 milliós Széchenyi Kártyákra is jár, ám azt csak tíz millió forintig érvényesítheti az ügyfél, az afölötti rész kamata már nem támogatott.”- magyarázza a feltételeket Kiss Zoltán.
 
Ez azért is jelentős eredmény - mely a program sikerét is mutatja -, mert a Széchenyi Kártya kamattámogatása az eredeti tervek szerint a kezdeti öt százalékról fokozatosan nullára csökkent volna. „Igaz, nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a válság által átszabott gazdasági környezetben a kisvállalkozások versenyképességének fenntartása elengedhetetlen mind az érintett szereplők, mind a reálgazdaság szempontjából.” – fogalmaz Kiss Zoltán vezérigazgató-helyettes.
 
A hitelintézet az összes kibocsátott Széchenyi Kártya nyolc százalékát kezeli, a Széchenyi kártya hitelkeret-állomány 2009. december végén meghaladta a 14,5 milliárd forintot. A Volksbanknál az átlagos hitelkeret összeg 2009-ben 7,5 millió forint, amely jóval meghaladja a néhány évvel ezelőtt átlagosan igényelt keretösszeget. „2006-ban, amikor a maximális Széchenyi kártya hitelkeret összeg 10 millió Ft-ról 25 millióra nőtt, az átlagos keretösszeg a korábbi 4-ről 6 millió forintra emelkedett. Egy évvel később valamivel lecsökkent, majd 2008-ban, a Széchenyi kártya 2 konstrukció bevezetésével (10 millió Ft feletti hitelkeret igényléseknél már nem volt szükséges az 1 éves problémamentes Széchenyi kártya múlt, hanem elegendő volt a 2 lezárt éves gazdálkodói múlt), 8 millió forintra emelkedett.” – mondja Kiss Zoltán. A hitelintézet tapasztalatai szerint a Széchenyi Kártyát az ügyfelek átmeneti likviditási problémáik áthidalására használják fel.
 
Érdekes tendencia mutatkozott az elmúlt években a kártyát igénylő vállalatok méretét tekintve is. A tavalyi év adatai alapján 85 százalékban társas vállalkozások, 15 százalékban pedig egyéni vállalkozók igényeltek Széchenyi kártyát a Volksbanknál. Az ügyfelek több mint 80 százaléka mikro-vállalkozás volt (9 főnél alacsonyabb alkalmazotti létszámmal, ahol a mérlegfőösszeg, vagy az éves nettó árbevétel 2 millió euró alatti), az elmúlt években, ugyanakkor a bank tapasztalata azt mutatta, hogy a Széchenyi kártya maximális hitelösszegének emelkedésével párhuzamosan nőtt a Széchenyi kártyát igénylő vállalkozások mérete is.
 
Idei terveikkel kapcsolatban Kiss Zoltán vezérigazgató helyettes elmondta: „Az átlagos hitelösszegek tekintetében nem számítunk emelkedésre. Hitelezési feltételeinken nem szigorítottunk, és – ahogyan tavaly is, további növekedést tervezünk, piaci részesedésben a 2010-es igényléseket illetően a 15 százalékot céloztunk meg.”

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.