A tárcavezető arról is beszélt: Magyarország az Európai Bírósághoz fordul a Szlovákiával kialakult Tokaji névhasználati vita ügyében.
Agrárképviseleti érdekegyeztető fórumon ismerteti ma a gazdák képviselőivel Brüsszelnek szánt érveit az agrártárca. Magyarország nemsokára elküldi az unióba azt a nyilatkozatot, melyben kéri, hogy három évvel meghosszabbíthassuk a hazai termőföld vásárlásának külföldiekre vonatkozó tilalmát – nyilatkozta a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorában Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter.
Az érdekképviseleti szervek vezetőinek egy hét áll rendelkezésükre, hogy a Brüsszelnek szánt nemzeti nyilatkozathoz észrevételeket fűzzenek, hogy konszenzusos magyar javaslat szülessen – tette hozzá a szakpolitikus. Gráf megjegyezte: hazánk már másfél éve jelezte: élni fog a hosszabbítási kérelem benyújtásának jogával, a kormány előterjesztése már elkészült.
Gráf József megjegyezte: nem csak ő, hanem Font Sándor fideszes szakpolitikus is tárgyalt az Európai Unió új agrárügyi biztosával a földvásárlási moratórium meghosszabbításának ügyéről. "Minden a maga törvényes útján halad, „a politika viszont néha belekavar, ahogy szokott, ami sajnos nem tesz jót a szakmai kérdéseknek” - mondta.
Segítheti-e a magyar célokat, hogy 2011-ben fél évig Magyarország lesz az unió soros elnöke? – hangzott a Hattól nyolcig kérdése. A szakminiszter úgy látja: idén ősszel az érintett bizottságokkal – a belső piacért és a szabad tőkeáramlásért felelős bizottsággal, valamint az agrárbizottsággal – befejeződnek a tárgyalások. Szerinte agrárpolitikai szempontból az lenne a kívánatos, ha a magyar elnökség első hónapjában születne meg Brüsszel döntése. „Az elnökséget adó országnak mindig nagyobb a mozgástere, mint egy sima tagországnak, mindig jobban lehet kompromisszumokat kötni, mint más esetben” – érvelt a tárcavezető.
A tokaji bor és a Tokaj márkanév használata kapcsán kialakult magyar-szlovák vitáról Gráf József úgy nyilatkozott a Duna Televíziónak: az illetékes EU-bizottság elkövetett egy szakmai hibát, Magyarország minden lehetséges fórumon tiltakozott, a bizottság meg is értette, hogy hibázott. „Ettől függetlenül két vasat tartunk a tűzben, a kormány döntött arról, hogy az Európai Bírósághoz fordul a hiba miatt. Ha a hibát az unió kijavítja, a pert visszavonjuk majd” - szögezte le a földművelési miniszter.
Emlékezetes: Az Európai Bizottság szlovák kérésre bejegyezte elektronikus adatbázisába a Tokaj nevet, vagyis a márkanév már Szlovákiáé is. Miközben magyar álláspont szerint az ott készült bor nem felel meg a minőségi követelményeknek. A szlovák csatlakozási szerződés szerint Pozsony csak akkor használhatja a nevet, ha megállapodik Magyarországgal. A Duna Televíziónak korábban nyilatkozó fideszes és szocialista európai parlamenti képviselők egyetértettek abban: az Európai Bizottság megsértette az unió törvényeit, amikor Szlovákiának is engedélyezte a márkanév használatát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.