BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Akadozik a papírgyártás

A másodnyersanyagként felhasznált papírhulladék árának folyamatos emelkedése miatt április első felében szünetelteti termelését dunaújvárosi hullámpapírgyárában a Hamburger Dunaújváros Kft., Magyarország második legnagyobb hulladékpapír-feldolgozója és papírgyártója – értesült a Világgazdaság. Ráadásul amenynyiben a helyzet nem változik, ezekre a típusú termelési szünetekre a jövőben rendszeresen számítani kell.

Szikla Zoltán, a Hamburger Dunaújváros ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta: a tulajdonos Prinzhorn csoport tavaly 60 milliárd forintos beruházással egy évi 350 ezer tonna kapacitású papírgyárat helyezett üzembe Dunaújvárosban, azonban a leállás nem ezt, hanem a cégcsoportnak a szomszédos telken működő régebbi hullámpapírgyárát érinti.

A fő költségnövelő tényező (az energiaárak növekedése mellett) a papír-másodnyersanyag árának gyors emelkedése. Szikla Zoltán szerint az általános fogyasztáscsökkenés visszavetette a képződő papírhulladék mennyiségét, a magyar hatóságok pedig egyáltalán nem segítik a magyar hulladékhasznosítókat abban, hogy a pillanatnyilag korlátozott mennyiségű hulladék papír hozzájuk kerüljön. Ezért a Hamburger Dunaújváros és más hasznosító vállalat importra szorul, s ez magasabb szállítási költséget jelent, miközben a másik oldalon az értékesítési árak csak lassan emelkednek.

Az alapanyagár-emelkedés mögött egyszerre van jelen a tengerentúli kereslet élénkülése, valamint az, hogy tavaly Lengyelországban és Magyarországon (Dunaújvárosban) is egy-egy új, nagy kapacitású papírgyár kezdte meg a termelést, amelyek óriási mennyiségben szívják fel a papír-másodnyersanyagot az egész kelet-közép-európai régióból – közölte Budai Jenő, a Duparec Kft. kereskedelmi vezetője. A tavaly 2,6 milliárd forintos árbevételt elérő, 160 ezer tonna papírhulladék begyűjtéséről és előkezeléséről gondoskodó cég szakembere elmondta: jelenleg olyannyira a kereslet határozza meg a piacot, hogy az igényeket valóban alig lehet kielégíteni. Így alakult ki az a furcsa helyzet, hogy jelenleg egyszerre exportálnak Magyarországról jelentős mennyiségű papírhulladékot, s hoznak be az országba papír-másodnyersanyagot hasznosításra, az árak pillanatnyi alakulása és a dunaújvárosi igények függvényében. Az országos exportvolumen éves szinten elérheti a 150 ezer tonnát is, míg a főként a szomszédoktól, továbbá Olaszországból, Lengyelországból és Németországból származó import mennyisége ennél is nagyobb lehet.

Egyszerre szállít bel- és külföldre a debreceni székhelyű P.M.R. Kft. is. Makó Balázs, a cég ügyvezető igazgatója elmondta: az idei év várhatóan nem lesz könnyebb az előzőnél, hiszen a recesszió még nem ért véget. Az árak számukra ugyan valóban impozáns módon emelkednek, ám eközben a papírhulladék kibocsátása az idén várhatóan tovább zsugorodik, így az ipar és a kereskedelem területén a képződő papírhulladék mennyisége akár további 10-20 százalékkal is csökkenhet, így egyre élesebb a verseny az egyre kisebb mennyiségű hulladékért. Ami pedig a hazai másodnyersanyag-ellátás nehézségeit illeti, a kialakult helyzet arra is visszavezethető, hogy a magyarországi hasznosítók a hazai hulladékért jelenleg 40 százalékkal kevesebbet fizetnek, mint az import-másodnyersanyagért – tette hozzá Makó Balázs.

Rövid távon a kereslet tovább nőhet, s ezt az is erősítheti, hogy Németország keleti részén hamarosan újabb hullámpapírgyárat adnak át. Így a következő hónapokban a papírhulladék ára akár tovább is emelkedhet, ám a megkérdezettek szerint kiszámíthatatlan, hogy a papírgyárak meddig tudják finanszírozni a drágulást, s nem rogy-e össze ismét a papírgyártás, valamint a papírhulladékok iránti európai kereslet.

A cellulóz ára is emelkedik

Folyamatos költségnövekedés sújtja a primer alapanyagot felhasználó papírgyárakat is. A cellulóz ára a recesszió ellenére is folyamatosan nő, miközben az értékesítési árak lényegében nem változtak – mondta Ráczkövy Gizella, a Diósgyőri Papírgyár Zrt. vezérigazgatója. A tavaly 2,6 milliárd forintos árbevételt elérő, főként biztonsági papírokat gyártó cég vezetője szerint a költségek növekedésének elsődleges oka itt is a kínálat szűkülése, miután a gazdasági válság következtében a cellulózgyártó vállalatok jelentős része beszüntette termelését. Igaz, a társaság várhatóan így is teljesíteni tudja idei üzleti tervét.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.