A perifériás érbetegség (érszűkület) felderítésére és a szív-ér rendszeri halálozások csökkentésére három éve létrejött EReink Védelmében (ÉRV) program közel negyvenezer pácienst tart nyilván, 17 százalékuknál diagnosztizálták a perifériás érbetegséget – derült ki a napokban tartott tájékoztatón.
A Magyar Hypertonia Társaság három évvel ezelőtti kezdeményezését felkarolta az Egis Gyógyszergyár Nyrt., összesen 55 egészségügyi centrum közel 22 ezer beteggel vett részt a programban, az átlagéletkoruk 61,45 év volt. A páciensek 14 százalékánál kimutatható volt a már kialakult perifériás érbetegség, további 15,6 százalékuknál volt megfigyelhető az érszűkület kialakulásának a lehetősége.
Három év után a szakemberek elsősorban arra keresik a választ, hogy mi történt a „kétes” esetekkel, hogyan változtak a boka/kar index határértéket mutató értékei. Kiderült, hogy a boka/kar index a határértéket (0,91–0,99) mutatók felénél nem változott érdemben, ám az érintettek 12,2 százalékánál beigazolódott a perifériás érbetegség. A betegség gyakran az alsó végtagi erek tapintásával és meghallgatásával is megállapítható. A boka/kar index mérésekor vérnyomásmérő mandzsetta és ultrahangos Doppler-mérőfej segítségével megmérik mindkét karon és mindkét lábon a boka magasságában a vérnyomást. Amennyiben az alsó végtagban mért vérnyomás alacsonyabb, az érszűkület diagnosztizálható. Súlyos érszűkület esetén további speciális vizsgálatokra, esetleg érfestésre is szükség lehet.
Az ÉRV programba bekerülteknél úgynevezett éves kontrollvizitek kapcsán a szakemberek a páciensek vérnyomás-, koleszterin-, vércukor- és húgysavértékeiben bekövetkező változásokat is vizsgálják. Ez alapján megállapítható, hogy a határértéket mutató betegek esetében, illetve ahol a perifériás érbetegség már diagnosztizálható volt, jelentős vérnyomás-, vércukor- és koleszterinérték-javulás mutatkozott, azaz a betegek gondozása eredményre vezet.
Az EReink Védelmében program kiterjesztéseként a Magyar Hypertonia Társaság és a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság együttműködésében, az Egis Gyógyszergyár Nyrt. támogatásával létrejött az ÉRV Regiszter program, amelynek célja, hogy a szakértők valós képet kapjanak a Magyarországon lévő perifériás érbetegek számáról, arányáról és valódi egészségi állapotáról. 2010 márciusára a programhoz már több mint húszezer páciens csatlakozott, jelenleg országszerte már 150 családorvosi praxisban lehet ide bekerülni. A regiszterbe került betegek 18,3 százalékánál kimutatható volt a már kialakult perifériás érbetegség.
A vizsgálati eredmények azt is igazolták, hogy az életkor előrehaladtával folyamatosan nő a perifériás érbetegség kialakulásának a veszélye, mindamellett több kockázati tényező is – dohányzás, kontrollálatlan magas vérnyomás, cukorbetegség, alkoholfogyasztás –megkétszerezheti a betegség kialakulásának a lehetőségét.
A perifériás érbetegség, közismert nevén az érszűkület az általános érelmeszesedés egyik megjelenési formája. Felismerését nehezíti, hogy sokáig tünetmentes maradhat. A betegségben az erek beszűkülése leginkább az alsó végtag verőereiben lép fel. A romló alsó végtagi keringés leggyakoribb, már érezhető tünete a járáskor a vádliban vagy a combban fellépő görcs, fáradtság- vagy nehézségérzet, fájdalom, amely pihenéskor rövid idő alatt megszűnik. Ilyenkor azonban az erek károsodása már szinte biztosan megindult.
A perifériás érbetegség több szempontból is veszélyes. Túl azon, hogy a lábban a keringés romlása akadályozhatja mindennapi tevékenységünket, késői felismerése akár a végtag amputá-ciójához is vezethet. Mindazonáltal az igazi veszélyt az jelenti, hogy a normál, tünetmentes társaikhoz hasonlítva az érszűkületes betegeknek kétszer nagyobb az esélye a szívinfarktus vagy szélütés bekövetkezésére, felismerés és kezelés nélkül a páciensek közel harmada öt éven belül meghal.
Az érdeklődők a perifériás érbetegséggel, a boka/kar index mérésével vagy az ÉRV Regiszterrel kapcsolatos minden tudnivalót megtalálhatnak a megújult, www.ervprogram.hu címen elérhető honlapon, vagy az ország bármely részéből helyi tarifával hívható (06) 40/918-020-as számon. Az érintettek és az érdeklődők ismereteinek a bővítése céljából a weboldalon szakértő is válaszol az írásban feltett kérdésekre. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.