http://www.mti.hu/cikk/472164/ A leendő kormányfő aktivitást vár a társadalomtól, a kamarák korábban is ezt az elvet képviselték – állítja Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke.
Ám ahhoz, hogy össze tudják tartani az egészségügyben dolgozókat, segítségre van szükségük. A gyógyítás közszolgálat, amelynek a szakértelem, az elkötelezettség és az etikán alapuló minőség a feltétele – mondta Éger István. S most kinyílt az ajtó, s ők szeretnének azon belépni – tette hozzá. A kamarákat alkalmassá kell tenni feladatuk ellátására. Ám ehhez vissza kell állítani a teljes körű kötelező kamarai tagságot, s független, az általuk működtetett etikai rendszert kell alkalmazni. Ez utóbbi a legsürgetőbb, hiszen az elmúlt években teljesen szétzilálódott az etikai rendszer, a kamara nem tud érdemben közreműködni az orvosokat érintő visszásságok rendezésében. Lényeges eleme a felsorolt tézis sornak, hogy helyezzék vissza a köztestületekhez az egészségügyiek nyilvántartási rendszerét. S nem kevésbé lényeges az egyetértési jog helyreállítása. Vélhetően ez utóbbi is közrejátszott a gyors reformintézkedéseket sürgető, s azok egy részét végigvivő Molnár Lajos új kamarai törvénykezésének kezdeményezésében. Ám Éger István úgy fogalmazott: az egészségügyi dolgozókat érintő kérdésekről van szó, az egészségügy egészét érintő ügyekben vélemény nyilvánításra tartanak igényt.
Balogh Zoltán a Magyar Szakdolgozói Kamara elnöke példaként elmondta: kamarájuknak csak az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) és a szolgáltatók közötti általános szerződéskötésben volt egyetértési joga. A VGO kérdésére Éger István közölte: az orvosok kötelező kamarai tagságának eltörlése ellenére 31 ezer doktor (az orvosok 75 százaléka) maradt tagja a MOK-nak.
A gyógyszerészek 60-70 százaléka kamarai tag, számuk ingadozik, e szakterületen ugyanis más egyesületek, szerveztek is működnek – válaszolta Horváth Tamás. A 2004-ben alakult szakdolgozói kamara másfél évig "élvezhette" a kötelező tagságot, ám a törvény miatt kiüresedtek közfeladatai, így már a dolgozók 66 százaléka, 44 ezer tagot számlálnak. Ennek persze oka az is, hogy 2007-2008-ban 3500 embert bocsátottak el az ágazat intézményeiből – kaptuk a választ Balogh Zoltántól.
Az ágazat silány bérhelyzetét firtató kérdésünkre egységesen azt válaszolták a kamarák elsőszámú emberei: kidolgozott életpálya modellel rendelkeznek, ám nem rugaszkodhatnak el az ország gazdasági helyzetétől. Tisztában vannak azzal, hogy a leendő kormány is ismeri az egészségügy gondjait, ismeri a forráshiányt, s nyilván elérkezik az idő, amikor korábbi, a humán erőforrással kapcsolatos álláspontjukat az új kormánynak elmondják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.