Ezzel az eredménnyel azonban csak Belgium, Franciaország, Luxemburg, Hollandia és Németország büszkélkedhet – mondta a Világgazdaságnak Kiss Norbert, az Egészségbiztosítási Felügyelet (EbF) módszertani és informatikai főosztályának vezetője. Annak kapcsán kérdeztük meg a szakembert, hogy az elmúlt években a hazai betegeknek is számolni kell a műtéti várakozással, ez régebben elképzelhetetlennek tűnt.
Átlagosan két évet kell várni például a gerincstabilizációs műtétekre. Az EbF szerint a magas középérték mögött az áll, hogy az Országos Gerincgyógyászati Központban (OGYK) 1147 nap a várakozási idő, míg más szolgáltatóknál csak egy-két hónap.
A hosszú várakozás egyik oka, hogy a betegek az országos intézeteket keresik föl a nem speciálisan e feladatra szakosodott kórházak helyett – ad magyarázatot Varga Péter Pál, az OGYK főigazgató főorvosa, az illetékes orvos szakmai kollégium titkára. Intézményüknek lenne szakember-kapacitása a betegek gyorsabb fogadására, ám ahhoz vissza kellene állítani a 2007-ben törvényi úton 56-ra csökkentett kórházi ágyszámot a 122-es szintre, és fel kellene oldani a biztosító által kiszabott teljesítményvolumen-korlátot (tvk). Ugyanis az a fölött ellátott betegekért egyetlen fillért sem fizet az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Elmondta azt is: amíg 2007 előtt 15 gerincsebészet működött az országban, ma csupán öt. Nem jobb a helyzet a térd- és csípőprotézis-műtéteknél sem, ami a hároméves várakozás miatt majdhogynem luxusnak számítanak – tette hozzá.
További részletek a holnapi Világgazdaságban
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.