„Ez az első jele lehet annak, hogy a bankok - a válság kirobbanása óta először, és most is nagyon óvatosan, de - újra nyitottabbá kezdenek válni a hitelezésre, illetve az is valószínű, hogy a vállalkozások bankokkal kapcsolatos elvárásai is árnyaltabbak lettek” – elemezte az eredményeket Németh László.
A mintegy 700 kkv vezető megkérdezésével végzett kutatás eredményéből az is kiderült, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások számára a banki hitelek jelentik az elsődleges finanszírozási megoldást (39 százalék). Második helyen (34 százalék) az uniós és állami pályázatokból nyert támogatásokat jelölték meg finanszírozási lehetőségként, melyet a tagi vagy tulajdonosi kölcsönök követnek (31 százalék).
A kutatás talán legpozitívabb eredményének az tekinthető, hogy a vállalkozások zöme, 82 százaléka véli úgy, hogy egyáltalán nem, vagy csak nagyon minimális esélye van annak, hogy az elkövetkezendő egy évben hitel visszafizetési problémákkal fog szembesülni.
Az Európai Unió által refinanszírozott vállalkozói hitelek – bár több könnyítés történt az elmúlt évben a hitelkonstrukciókban - egyelőre kevésbé elterjedtek, mint a normál banki hitelek.
A kutatás során megkérdezett 700 kkv csupán 7 százaléka vett igénybe eddig uniós finanszírozású hitelt, és mintegy 14 százalékuk számol ezzel a finanszírozási formával. Az alacsony ismertség és igénybevétel legfontosabb oka az, hogy az EU források felhasználása a likviditási/működésfinanszírozási területen kizárt, illetve erősen korlátozott – itt minden esetben elvárt új tevékenység, beruházás vagy tevékenység bővülés, amire a válság kapcsán kevés cég gondol. Az uniós hitelhez folyamodó vállalkozások körében az Új Magyarország Forgóeszköz Hitel és az Új Magyarország Vállalkozásfejlesztési Hitel konstrukciók a leginkább népszerűek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.