BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új piacokra lép be a Videoton

Bevásárolta magát a megújulókra szakosodott győri STS Group Mérnöki Iroda Zrt.-be a cég

A Videoton Zrt. – Európa egyik vezető szerződéses gyártója – megvásárolta a megújulóenergia-termelő beruházások tervezésével, üzemeltetésével és kivitelezésével foglalkozó győri STS Group Mérnöki Iroda Zrt. 51 százalékát. „Még nyitott, hogy az STS széles profilján belül hosszabb távon melyik lesz a befutó, az ügyletet egy új területre történő belépési pontnak tekintjük” – mondta Lakatos Péter, a Videoton társ-vezérigazgatója a cég tegnapi tájékoztatóján. A lépést „menedzsmentszinergiákon keresztüli portfólióbővítésnek” nevezte. A vásárlást a Videoton részéről az motiválta Sinkó Ottó, a társaság másik vezérigazgatója szerint, hogy a Videotonnak több befektethető pénze és egyéb forrása van, mint amennyit az alaptevékenységében hasznosítani tud. (Tíz éve még a mai létszám kétszeresét foglalkoztatta.) Ezért olyan új szegmensekben kíván megjelenni, amelyek beleillenek a működési modelljébe, s közel állnak saját mérnöki tevékenységéhez is. A terjeszkedés fő eszköze a partnerség.

A Videoton stratégiája éppen egybeesett a szintén magyar tulajdonú STS-ével. A látványosan fejlődő társaság ugyanis eljutott arra a szintre, hogy kilépjen az exportpiacra, ehhez azonban már nem volt elég pénze. 2002-es megalapítása óta minden évben megkétszerezte árbevételét, és az idén is megduplázná a 2009-es 3,2 milliárdot Gyepes Tamás vezérigazgató szerint. Folyamatosan nyereséges is volt. Az STS piaci környezetére vonatkozó kérdésünkre elmondta, hogy mérnökeik olyan arányú hozzáadott értékkel gazdagítják szolgáltatásaikat, amelyek révén reményeik szerint alig vannak versenytársaik. Igaz, hogy a megújulóberuházásokhoz szükséges berendezések importból származnak, de az STS által elvállalt projektek minden más eleme magyar fejlesztés.

A győri cég olyan bázis lesz a Videoton csoporton belül, amely köré a későbbi megújulóstra-tégiát építhetik. A vevő azonban később sem kíván sem erőmű-tulajdonossá, sem energiakereskedővé válni, megmarad a tervező, kivitelező, üzemeltető profilon belül. „Az STS 51 százalékának megszerzése mintegy másfél milliárd forintba került. Ebben a vételár mellett benne van a későbbi fejlesztésre és bővítésre szánt pénz is” – mondta lapunknak Sinkó Ottó. Bár profilbővítési és erőforrás-lekötési megfontolásból számos, a fentihez hasonló akvizícióra is készül a Videoton, ezeket a vezérigazgató érdeklődésünkre még nem fedte fel. Annyit megtudtunk, hogy több ügylet van jól előkészített állapotban, s hamarosan újabb bejelentés várható. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.