Ismét jól megy a Wall Street-i bankároknak: 2008 óta nem látott ütemben nő a pénzügyi állások száma New Yorkban, és egyre több pénzintézet kínál garantált, vagyis teljesítménytől nem függő fizetést a legalkalmasabbnak ítélt jelölteknek. A bankárok újra válogathatnak az ajánlatok közül, a cégek pedig „elveszíthetik a megszerezni kívánt jelöltet, ha nem cselekednek elég gyorsan” – idézi az eFinancialCaareers North America ügyvezetőjét, Constance Melrose-t a Bloomberg. Melrose szerint a honlapjukon hirdetett befektetési banki pozíciók száma 75 százalékkal emelkedett az elmúlt egy évben.
A trendet New York állam munkügyi statisztikái is alátámasztják: március és május között 6800-zal nőtt az állások száma a pénzügyi szektorban. Május végén így összesen 429 ezer fő dolgozott az ágazatban a világ pénzügyi fővárosában, igaz, ez még mindig elmarad a 2007
augusztusában regisztrált közel 474 ezres csúcstól. A foglalkoztatás fellendülése a pénzügyi szektor javuló teljesítményével függ össze: a Wall Street öt legnagyobb szereplőjének (Bank of America, JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs, Morgan Stanley) öszszesített nettó eredménye az év első negyedében elérte a 16,2 milliárd dollárt, ez a legmagasabb profitszintet jelenti 2007 második negyede óta.
A New York-i Options Group áprilisi jelentése a leggyorsabban bővülő területek között a származékos ügyleteket és a nyersanyag-kereskedelmet említi. Számos társaság erősíti meg a leggazdagabb ügyfelek pénzügyeit kezelő privát banki részlegeit is. Az Options Group szerint a cégek általában 30-40 százalékkal nagyobb fizetéssel igyekeznek átcsábítani riválisaik szakembereit; a fizetési csomagok némelyike a 8 millió dollárt is eléri, garantált bónu-
szokkal. Bár a G20 ajánlásai nyomán egy évnél hosszabb időre a pénzintézeteknek nem illene garantált jutalmakat adniuk, vannak bankárok, akiket két évre szóló garanciákkal igyekeznek megnyerni.
A múlt héten a Fed is arra figyelmeztetett, hogy több nagybank nem tett eleget a válságot előidéző felelőtlen magatartást visszaszorítani hivatott fizetési praktikák átalakítása terén. A Fehér Ház illetékese, Kenneth Feinberg igyekezett nem hagyni kétséget afelől, hogy a kormány pénzügyi reformtervei véget fognak vetni a túlzott bónuszoknak, ha a bankárok ezt „még nem is fogták fel”. Mint mondta: „A Wall Streetnek nehéz lesz visszatérnie a régi szép időkhöz.”
Jelenleg nemcsak a Wall Street, de a londoni City is a régi szép idők visszatértében bízik. A brit pénzügyi szolgáltató cégek közel kétharmada számít forgalmának bővülésére az elkövetkező negyedévben, ez a leginkább derűlátó várakozás 1993 decembere óta – derül ki a CBI brit iparszövetség és a PricewaterhouseCoopers felméréséből. Az ágazat 2007 óta először számol alkalmazotti létszámána növekedésével. Több londoni bank máris megkezdte új munkatársak felvételét a hitelválság idején elbocsátottak pótlására: a Lloyds értékesítési és kereskedési, a Barclays pedig fúziós és értékpapír-piaci részlegeit bővíti.
A londoni Cityben tapasztalható brókeréhség Magyarországon rövid távon nem fog jelentkezni – véli Csaposs Noémi, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének elnöke. Egyfelől a jelentős, nagy horderejű pénzügyi döntések nem itt születnek, másfelől a fontos tőzsdei ügyletek sem hazánkban köttetnek. Ha azonban újból elindulnak a beruházások, a bankok a korábbitól eltérő tudású és típusú munkatársakat keresnek majd, sokkal komplexebb feladatkört bízva az alkalmazottakra – tette hozzá.
Ha látványos felfutásra nem is lehet számítani, a tavalyi elbocsátási hullám után legalább már Magyarországon is kezd magához térni a banki álláspiac. A nyolc legnagyobb hazai hitelintézet internetes honlapján közel 250 állásajánlat található, és csak a Raiffeisen Bank 80 pozícióra vár jelentkezőket. Jelenleg – nem meglepő módon – a kockázatkezelési területre keresnek szakembereket, de bőven akadnak értékesítési feladatokra vonatkozó pályázatok is. Az állásajánlatok töbsége a fővárosba szól, de több vidéki településen is keresnek fiókvezetőket a piaci szereplők. A bankszektorban foglalkoztatottak létszáma viszont az elmúlt egy évben folyamatosan csökkent: a hazai nagybankok az első negyedévben 26,7 ezer főt foglalkoztattak, ez 5,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál.
alku a bónuszokról
Az uniós kormányok és az Európai Parlament képviselői megállapodtak a banki vezetők és tőzsdei kereskedők prémiumának korlátozásáról. E szerint a bónuszok legfeljebb 60 százalékát lehet azonnal kifizetni, a maradékot legalább három évre vissza kell tartani, hogy időközben értékelhető legyen a vállalt kockázat is. A prémiumnak csak a fele fizethető készpénzben, a többit értékpapírban kapják meg a jutalmazottak. Ha a megállapodást az EP plenáris ülése is jóváhagyja, az új szabályozás jövőre életbe léphet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.