BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Előnyben a költséghatékony megoldások

A hazai létesítménygazdálkodási piac szereplőit minden területen jelentősen érintette a nemzetközi pénzügyi-gazdasági válság. Kénytelenek voltak a tevékenységi köröket, a költséggazdálkodást újragondolni, hatékonyabb módszereket bevezetni, miközben mind nagyobb szerepet kapnak a környezettudatos, fenntarthatóságot célzó, zöldmegoldások.

A költséghatékonyság növelése érdekében az üzemeltető cégek mindinkább igyekeznek integrált szolgáltatásokat nyújtani. Gyakran vállalják például a megbízások közül a hulladékkezelést együtt a takarítással és a portaszolgálattal. Az összefogott szolgáltatásokhoz azonban jó képesítésű menedzserek is kellenek, ezért az utóbbi időben kiemelt szerepet kapott az FM-üzletágban a saját oktatás, képzés. Azt azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a folyamatos költséglefaragási törekvések itt időnként megakadnak, hiszen a személyi kiadásokon nem lehet annyit megtakarítani, mint a szolgáltatásokén. Sőt, jól képzett alkalmazottak esetében a személyi ráfordítások folyamatosan növekednek. S végül mindehhez elengedhetetlen az informatikai fejlesztések hadrendbe állítása.

Azoknál az üzemeltetőknél, ahol nem képesek költséghatékony megoldások alkalmazására, marad az a megoldás, amikor a kisebb ár mellé kénytelenek alacsonyabb színvonalú munkát nyújtani. Mivel az alapszolgáltatásokon nem lehet spórolni, így azok a tevékenységek maradnak el, amelyek egyelőre nem fontosak, nem annyira sürgetők. E gyakorlatnak azonban óhatatlanul az lesz a következménye, hogy egy-két éven belül a régebbi építésű ingatlanok közül mind több kerül olyan állapotba, hogy az állagmegóvás helyett már komolyabb befektetések kellenek a felújításukra. Elég itt akár egy elhanyagolt klímatechnikára, fűtési rendszerre vagy bármilyen gépészeti szolgáltatásra gondolni.

Nagyon hiányoznak a piacról az új befektetők, az iroda- és ipari ingatlanberuházások, ezért az új kormánytól befektetés ösztönző gazdaságpolitikát várunk. Az egészségügyi intézmények esetében pedig a már tarthatatlanná vált finanszírozási helyzet mielőbbi megoldását reméljük, mivel jelenleg a beszállítók - köztük a létesítménygazdálkodó cégek - tartják életben a ma-gyar egészségügyet, becs-lések szerint 90-100 milliárd forintos tartozásállománnyal.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.