A munkával kapcsolatban a felmérés során az elégedettséget is vizsgálták. Ennek eredményeiből az tűnik ki, hogy a megkérdezettek leginkább a munka szakmai, tartalmi részével elégedettek – egy 1-től 5-ig terjedő skálán az összesített átlag 4,04 volt. Szintén jónak ítélik meg munkájuk személyi (3,91), illetve tárgyi feltételeit (3,83). Szakmájuk presztízsét, valamint a szakmai előmenetelt, a karrierépítési lehetőségeket azonban már csak erős közepesnek (3,56, illetve 3,45) tartják. A legkevésbé a jövedelmükkel és a juttatásaikkal elégedettek, értékelésük átlagban alig haladja meg a hármas osztályzatot (3,18).
Két évvel a végzést követően, tehát 2009-ben a megkérdezett aktív és nem aktív munkaerő-piaci státusúak nettó munkabére átlagosan 135 ezer forint volt (ebben az átlagban tehát zéró fizetéssel a munkanélküliek is benne vannak). Csupán 14,2 százalékuk nem a tanult szakmájában dolgozik, 45,6 százalék esetében pedig a tanulmányok és a jelenlegi munka tökéletesen fedik egymást. Ennek ellenére 40 százalék egy vagy több képzés megkezdését is tervezi a következő időszakban, 60 százalék viszont semmilyen tanulmányba nem kíván belevágni. A tanulni szándékozók szakirányú továbbképzésekre (11 százalék), illetve tanfolyamokra (10) iratkoznának be, de közel ugyanekkora – majdnem 10 százalék – a felsőfokú szak-, valamint a mesterképzés népszerűsége is. Doktori tanulmányokra 4, szakvizsgához vezető tanulmányokra 3,5 százalék készül.
Területi különbségek
Az átlagosnál gyorsabb karrierépítési lehetőséget az agrártudományok biztosítanak, az ezt végzettek között lényegesen magasabb a felső és középvezetők aránya, mint a teljes vizsgált csoportban. Számottevően hosszabb időt töltenek azonban az oklevél megszerzését követően a pályakezdő munkanélküliség szakaszában: míg az elhelyezkedéshez szükséges idő a mintaátlagban 3,54, az agrártudományos végzettségűeknél ez már 4,32 hónap volt. A leghosszabb ideig a természettudósok keresnek állást, nekik átlagosan 5,78 hónap telt el a diploma megszerzése és a munkába állás között. A nehezen megszerzett állás számukra azonban viszonylag stabil, kétharmaduk 2,5-3 év után sem vált munkahelyet.
Mindeközben a többnyire túlképzéssel vádolt jogi és igazgatási területek diplomásai már átlagosan 3,12 hónap alatt találtak állást. Az egyetlen szakterület, amelynek 2007-es végzettjei közül mindenki, aki munkát keresett, el tudott helyezkedni, az orvosi és egészségtudományi képzés.
A megszerzett tudás munkaerő-piaci érvényesítése a legnehezebben a bölcsészeknek sikerül, nem meglepő tehát, hogy átlag feletti arányban válaszolták azt, vannak továbbtanulási terveik. A bölcsészek 18,4 százaléka biztosan, 24,9 százaléka valószínűleg visszatérne az oktatásba.
A saját bevalláson alapuló nettó jövedelem a gazdaságtudományi végzettségűek körében a legmagasabb, 163 ezer forint, ez 28 ezer forinttal haladja meg a mintaátlagot. Éles ellentétben a pedagógusok átlagjövedelme a legalacsonyabb, nettó 109 ezer forint havonta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.