Szeptember 6-ig pályázhatnak komplex vállalati technológiafejlesztésre a mikro-, kis- és középvállalkozások. A Gazdaságfejlesztési (GOP) és a Közép-magyarországi operatív programban (KMOP) meghirdetett kiírások célja a fejlődőképes vállalkozásoknál az alkalmazott műszaki technológiai színvonal emelése, az innovációs, adaptációs képesség erősítése, az előállított hozzáadott érték növelése, a környezetvédelmi, energia- és anyagtakarékossági célokhoz való hozzájárulás elősegítése, a piacra jutáshoz kapcsolódó technológiai fejlesztés megvalósítása. A GOP-2010-2.1.1/B kódszámú pályázati konstrukciónál 10, a KMOP-2010-1.2.1/B azonosító jelű felhívásnál pedig 3,5 milliárd forint a rendelkezésre álló keret. A kiíró Nemzeti Fejlesztési Ügynökség becslése szerint a két pályázat keretében összesen 130–190 projekt kaphat európai uniós támogatást.
A támogatható tevékenységek köréhez tartozik az eszközbeszerzés, az infrastrukturális és ingatlanberuházás, az eszközbeszerzéshez kapcsolódó ingatlan bérleti díja, gyártási licenc, gyártási know-how megvétele, az információs technológiafejlesztés, a piacra jutás támogatása, a vállalati humánerőforrás fejlesztés, a tanácsadás igénybevétele, minőség-, környezet- és egyéb irányítási, vezetési, hitelesítési rendszerek, szabványok bevezetése és tanúsíttatása.
Fontos kikötés, hogy a projekt megvalósítása a benyújtást követő napon a pályázó saját felelősségére megkezdhető, és támogatás a pályázat benyújtását megelőzően megkezdett beruházáshoz nem igényelhető. A támogatás mértéke a GOP-2010-2.1.1/B kiírásnál Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld és Dél-Dunántúl tervezési-statisztikai régiókban 50, Közép-Dunántúlon 40, Nyugat-Dunántúlon pedig 30 százalékos lehet.
A maximális támogatási intenzitások a regionális támogatási térképen meghatározottakhoz képest mikro- és kisvállalkozásoknál 20, középvállalkozásoknál 10 százalékkal növelhetők. A KMOP-2010-1.2.1/B kiírásnál az elnyerhető támogatás mértéke Pest megyében az összes elszámolható költség 30, Budapesten 25 százaléka lehet. Itt fontos feltétel, hogy a maximális támogatási intenzitások a regionális támogatási térképen meghatározottakhoz képest mikro- és kisvállalkozásoknál 20, középvállalkozásoknál 10 százalékkal növelhetők, maximum az imént felsorolt százalékos korlátok mértékéig. Az elnyerhető összeg a GOP-2010-2.1.1/B kiírásnál 20–150, KMOP-2010-1.2.1/B kiírásnál pedig 20–100 millió forint.
További kikötés, hogy a pályázónak legalább a projekt elszámolható összköltségének 25 százalékát kitevő igazolt saját forrással kell rendelkeznie. Jó hír, hogy ezeknél a pályázati konstrukcióknál indokolt esetben előleg kapható a támogatás 25 százaléka erejéig. Előleg, valamint időközi kifizetés igénylése esetén, ha a megítélt támogatás meghaladja a 25 millió forintot, és a kedvezményezett vagy a projektje nem mentesül a biztosítéknyújtási kötelezettség alól, a kedvezményezett a támogatás megítélése esetén biztosíték nyújtására kötelezett. Ez lehet jelzálogjog ingatlanra, bankgarancia, biztosítási szerződés alapján kiállított készfizető kezességvállalást tartalmazó kötelezvény, garanciaszervezet által vállalt kezesség vagy garanciabiztosítási szerződés alapján kiállított kötelezvény. Amennyiben a kedvezményezett biztosíték nyújtására köteles, úgy előleget csak akkor kaphat, ha a megkövetelt biztosítékok rendelkezésre állnak. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.