A kutatás szerint a válaszadók 55 százaléka úgy véli, hogy az ipari ingatlanszektor aktivitásának jelenlegi legnagyobb hátráltatója a gyenge bérlői piac. A felmérés eredményei arra is rávilágítottak, hogy amennyiben a kereslet erősödik, a rugalmasan felhasználható és fenntartható területek iránt nő meg az érdeklődés. A felmérésben megkérdezettek mintegy fele úgy érezte, hogy a tulajdonosok legfontosabb feladata a rugalmasság biztosítása, ez lehetővé teszi, hogy üzleti stratégiáikat gyakrabban felülvizsgálhassák a jelenlegi piacon. A gazdasági teljesítmény visszaesésének hatására gyengült a fejlesztési aktivitás is, mégis a fejlesztők és befektetők a következő három évben több terület fejlesztését várják az előző időszakhoz képest. Összességében a felmérésben részt vevők 48 százaléka 2012-ben várja a spekulatív célú fejlesztések visszatérését az ipari és logisztikai szektorban.
Az egész Európára jellemző gazdasági gyengülés hatására az új ingatlanok fejlesztésének üteme is lelassult. Amint a kereslet újra erősödni kezd, a fejlesztési aktivitás is növekedni fog – mutat rá Richard Holberton, a CBRE európai kutatási igazgatója. „Az üres raktárak többsége ma még alacsony minőségű, viszont a bérlők egyre inkább a magas műszaki tartalommal rendelkező raktárak iránt érdeklődnek, ez további fejlesztési lehetőségeket indukál. A nagyobb és magas minőségű területeket kereső bérlők igényeinek kielégítése csak új, egyedi elvárások alapján épített (build-to-suit) megoldással lehetséges” – magyarázta a kutatást Holberton.
Baka Gergely, a CBRE budapesti vezető ingatlan-tanácsadója a magyarországi helyzetről szólva megállapította: a magyar ipari ingatlanpiacot is a gyenge kereslet és a korlátozott fejlesztési aktivitás jellemezte 2010 első felében. Az üresedés jelenleg 19 százalékos. Ugyanakkor, szemben Nyugat-Európával, a magyarországi logisztikai és ipari ingatlanok magas minőséget képviselnek, emiatt hamar bérlőre találnak, amennyiben a kereslet ismét fellendül. Mindazonáltal a magyar szakember nem várja, hogy a bérbeadás 2012-ig jelentős növekedést mutat.
Ha jelentős növekedésről nem is, de mindenképpen javulásról számol be az elmúlt két negyedév bérbeadásait illetően a Jones Lang LaSalle kutatása. A 2009-es év első feléhez viszonyított előremozdulásban azt azonban látni kell, hogy míg az első negyedévben a bérbeadások 42, a másodikban csak a 29 százaléka volt új szerződéskötés. A többi a már meglévő bérleti megállapodások újratárgyalásából, illetve meghosszabbításából ered – mondta el érdeklődésünkre Kis Roland ipariingatlan-kutató. Hozzátéve azt is, hogy a bérbeadási aktivitás az év második felében szokott erősebb lenni, ám az idén nem várnak jelentősebb javulást az első fél évhez képest. Fellendülést a Jones Lang LaSalle-nál 2011 második felére várnak.
Fejlesztői szempontból a spekulatív beruházások még váratnak magukra, az elsődleges cél egyelőre az üres helyek bérbeadása, illetve előszerződéseken alapuló fejlesztések elindítása. Jelentősebb arányú spekulatív, új beruházásokra 2011 vége, illetve 2012 első fél éve előtt Kis Roland sem számít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.