A gyorsuló növekedésű piacot erős befektetői aktivitás jellemzi, a külföldi befektetők mellett a hazai befektetők is aktívak, a tranzakciók lezárási ideje visszatért a normális időtartamra. Ide sorolható az Egyesült Királyság. Itt az intézményi és magánbefektetők, valamint a tengerentúli befektetők hatására a prémium hozamokban javulás észlelhető. A prémium ingatlanok esetében a kereslet meghaladja a kínálatot, míg a másodlagos ingatlanok esetében túlkínálat jellemzi. London központi részén erős bérlői és befektetői piac tapasztalható.
A lassú növekedésű piacokat stabil piac, erős helyi piaci szereplők (bankok, biztosítók, ingatlanpiaci alapok, nyugdíjalapok) jellemzik. Svájc sorolható ide. A kereslet magas, a kínálat viszont alacsony a megfelelő termékekből. A központi városrészekben a prémium hozam 3-5 százalék, a városon kívül 5,5 -6,5 százalék.
A helyreálló piacokon még mindig érezhető a válság hatása, de a gazdaság már fellendülőben, a banki szektor erősödik, a kereslet nagy, de nincs megfelelő kínálat. Az ebbe a csoportba sorolható országok között számos különbség van. Németországban a befektetések 90 százaléka hazai befektetőkhöz kötődik és Hollandiában is a nagyobb volumenű (15 millió eurónál nagyobb) befektetők német nyílt vagy zárt végű alapok. Németországban a befektetések legnagyobb része (65 százalék) a kiskereskedelmi ingatlanpiacon történt, Dániában a befektetők minden szegmens iránt érdeklődnek, beleértve a lakóingatlan piacot is.
Lengyelországot javuló finanszírozási lehetőségek és erős befektetői hajlandóság jellemzi. Legnagyobb kereslet a kiskereskedelmi szektorban mutatkozik, a kínálatban teljes portfóliók, prémium bevásárlóközpontok találhatók és további fejlesztések is várhatók ezen a téren. A hozamszintek visszatértek a válság előtti értékre (7-9 százalék). Olaszországban érezhetők még a válság negatív hatásai, de már ugyanakkor láthatók a javulás jelei.
A befektetők között itt is megtalálhatók a német alapok, a kínálatban pedig a nemrégiben kiadott ingatlanok és sale-and -leaseback konstrukciók mellett jelen vannak az üres történelmi épületek is. Romániában is láthatók már a helyreállás jelei. A hazai és külföldi fejlesztők fenntartják a kínálatot: 2010-ben előreláthatólag 280 000 négyzetméter új irodaterületet adnak át. A külföldi befektetők számára javulnak a törvényi lehetőségek.
„Magyarországon is megnövekedett a befektetők (helyi és intézményi alapok) érdeklődése a jó bérbeadottságú kiskereskedelmi és irodai ingatlanok iránt. 2010 első felében több jelentős befektetési ügyletet (Allee, K3 irodaház, Ü48) zártak le. Az ingatlanalapok mellett a nyugdíjpénztárak is növekvő aktivitást mutatnak. A növekvő kereslet eredményeként az idén még további jelentős tranzakciókra számíthatunk. A prémium irodák hozama jelenleg 7,5-8,0 százalék, a prémium kiskereskedelmi ingatlanoknál 7,5 százalék, míg prémium ipari ingatlanokra vonatkoztatva 9 százalék. Ezen értékek a megindult pozitív folyamatok eredményeképpen 2010 végére csökkenhetnek.” – mondta el Tilki Róbert, a GVA Robertson ügyvezető igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.