A gyártást az előző kormányok által kötött, 15 éves megállapodás alapján végzi az Omninvest.
A ágazatért felelős államtitkárságon lapunknak elmondták: „Az új egészségügyi vezetés kiemelten foglalkozik a hazai védőoltások kérdésével, a szezonális és a H1N1-járványra való felkészüléssel. Ennek egyik oka, hogy tisztán akar látni az eddigi oltóanyagok beszerzése és az ezzel kapcsolatos szakmai kérdések ügyében, másrészt egységes és hiteles kommunikációval szeretné visz-szaállítani a lakosság bizalmát a hatékony és biztonságos hazai védőoltás iránt.” Szócska Miklós államtitkár megbízta az ÁNTSZ vezetőjét, hogy az elmúlt járvány tapasztalataiból állítsa össze az új szezonális és a H1N1 influenza elleni védekezési tervet.
Az idei költségvetésben 3,746 milliárd forintot szavazott meg a H1N1 influenza elleni oltóanyag beszerzésére az előző parlament, a májusban leköszönt kormányzat ebből fizette ki a négymillió térítésmentesen adható vakcinát. Így az idei esetleges járvány már nem jár további költségvetési kiadással. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium államtitkársága arról tájékoztatott, hogy a múlt évről megmaradt 1,4 millió H1N1 elleni oltóanyag lejárati idejét – a szigorú gyógyszerbiztonsági előírásokat betartva – meghosszabbítják, így szükség esetén a kockázati csoportba tartozó lakosok azt térítésmentesen megkaphatják.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az idén olyan háromelemű, úgynevezett trivalens vakcina alkalmazását ajánlja a tagállamok egészségügyi hatóságainak, amely a szezonális influenza A és B vírusa mellett tartalmazza a H1N1 elleni komponenst is. Az Omninvestnél legyártott oltóanyag a WHO ajánlása alapján készült. A vakcina gyártásához szükséges vírustörzset a WHO laboratóriuma bocsátotta a cég rendelkezésére – mondta Németh Zsolt.
Augusztus 10-én ugyan bejelentette a WHO a H1N1-világjárvány végét, de bizonytalan abban, kialakul vagy sem egy újabb hullám. Az eddigi tapasztalatok szerint a világjárványok több hónapos időközökkel követhetik egymást. A WHO februári adatai alapján globálisan 15,292 ezer ember halála hozható öszszefüggésbe az új influenzával, nálunk 134-en vesztették életüket. A szakemberek szerint számolni kell a vírus megváltozásával is, így az eddig kialakult immunitás egyre kevesebb védelmet ad. Egyébként tavaly a hazai lakosság harmada oltatta be magát az új influenzavírus ellen, ezzel a svédek után a dobogó második helyén állunk. A WHO újabb vakcinációt ajánl, valamint azt, hogy a légúti vagy más influenzaszerű megbetegedéseket nyomon kell követni a tagállamok egészségügyi hatóságainak. Azonnal tájékoztatni kell továbbá a világszervezetet, ha a megbetegedetteknél rezisztencia alakulna ki az antivirális gyógyszerekkel szemben – ezeket az influenzavírus miatt megbetegedettek terápiájában alkalmazzák.
A védőoltás beadását az idén is feltétlenül ajánlják a magas kockázati csoportba tartozóknak, így a kisgyermekeknek, a várandós nőknek, a krónikus alapbetegségben szenvedőknek és az időseknek. Ők – csakúgy, mint a korábbi években – az idén is térítésmentesen juhatnak hozzá. Egyébként a vakcina ára 1200 forint körül van, amelyhez a tb 25 százalékos támogatást ad a biztosítottaknak.
Az elmúlt fél évszázadban Magyarországon 35 influenzajárvány zajlott le.
Az 1950 és 2000 között megjelentek közül tízben egymillióan betegedtek meg, háromban pedig a kétmillió főt is meghaladta a jelentett betegek száma. A tavalyi járványban 430 ezer beteget regisztráltak. Az utóbbi nyolc évben 2 és 45 között váltakozott a szezonális influenzában meghaltak száma, a teljes évet tekintve.
A 2000-es esztendő a leggyászosabb. A halottak közül 29-en 65 év fölöttiek voltak, nyolcan 55–64 év közöttiek, míg az egyik rizikócsoportnak számító gyerekek és fiatal felnőttek közül senki nem halt meg a vírusfertőzés következtében.
Az elmúlt fél évszázadban Magyarországon 35 influenzajárvány zajlott le.
Az 1950 és 2000 között megjelentek közül tízben egymillióan betegedtek meg, háromban pedig a kétmillió főt is meghaladta a jelentett betegek száma. A tavalyi járványban 430 ezer beteget regisztráltak. Az utóbbi nyolc évben 2 és 45 között váltakozott a szezonális influenzában meghaltak száma, a teljes évet tekintve.
A 2000-es esztendő a leggyászosabb. A halottak közül 29-en 65 év fölöttiek voltak, nyolcan 55–64 év közöttiek, míg az egyik rizikócsoportnak számító gyerekek és fiatal felnőttek közül senki nem halt meg a vírusfertőzés következtében. Raktáron van a vakcina -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.