Az AKI elemzése szerint az olajnövények kereslete világszerte növekszik, a gabonapiaci áremelkedés az olajnövények és származékaik piacát is megmozgatta. A főbb olajnövények globális termőterülete 250 millió hektár lehet a 2010/2011-es gazdasági évben, 6,4 millió hektárral nagyobb az előző időszakhoz képest.
A tíz fő olajnövényből 376,5 millió tonnát dolgozhatnak fel a 2010/2011-es gazdasági évben, ez 17,3 millió tonnával magasabb az előző időszakhoz képest. Vélhetően a szója szerepe nő, mert a napraforgó- és repcetermés nem tudja fedezni az igényeket, de az utóbbiak pótlására kétszer akkora mennyiségű szójára van szükség az azonos minőségű növényi olaj előállításához. A növényi olajok iránti keresletet főként a biodízelgyártás felfutása húzza.
Az EU növényiolaj-felhasználása 32,1 millió tonna lehet a 2010/2011-es gazdasági évben, ebből 11 millió tonna az import. Ez utóbbiból 9,68 millió tonna a repce-, 6,34 millió tonna a pálma- és 3,53 millió tonna a napraforgóolaj. Globálisan 12 millió tonna napraforgóolajat, 22,6 millió tonna repceolajat gyárthatnak a folyó gazdasági évben.
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) adatai szerint Magyarországon a termelők 284 ezer hektár őszi káposztarepce vetését tervezik, szeptember 20-ig 202 ezer hektárt el is vetettek. Az őszi munkálatokat azonban nehezíti az eső és a belvíz. A napraforgó betakarítása elkezdődött, az 501 ezer hektárból 70 ezer hektárt takarítottak be, hektáronkénti 2,085 tonna átlaggal. Egyes napraforgó állományokban a sok eső hatására rothadás indult el és minőségi problémák is megjelennek, helyenként alacsony az olajtartalom.
A szeptember első felében tapasztalt időjárás nagyban hasonlított a júniusihoz, ami nehezítette a repce betakarítását, később a betakarítás szempontjából javult az idő. Újabb esőzések esetén azonban jelentős terméskieséssel lehet számolni, ami a magas olajnövény árak stabilizálódásához vezethet - állítja az AKI.
Az olajnövény piacon magasak az árak. A betakarítással kapcsolatos aggodalmak miatt a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) áruszekciójában látványos emelkedésnek indult a nagy olajtartalmú napraforgómag ára, amely pénteken a legközelebbi határidőre 107.500 forint volt tonnánként, decemberre 107.000 ezer forint volt az ára, míg márciusra 750 forinttal 109 ezer forintra erősödött pénteken a jegyzés.
Az áruszekcióban ez volt az egyetlen áremelkedés pénteken. A repcemag novemberi jegyzése 102.500 forint volt tonnánként pénteken, igaz a távolabbi, márciusi jegyzés 1.000 forinttal 100.000 forintra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.