BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hernádi: nem drágul a benzin a válságadó miatt

A Mol elnök-vezérigazgatója elfogadja a kormány négy ágazatra kivetett különadóját, úgy látja ez a teher elfogadhatóbb, mint a Gyurcsány-kormány által bevezetett Robin Hood-adó. Ennek meghosszabbítása nagyon rossz üzenet lenne – mondta Hernádi Zsolt, a Népszabadságnak adott interjújában. A Mol a válságadó miatt nem emeli a benzin árát.

A Mol első embere úgy látja, annak idején nem tiltakoztak a lobbik és kedvezmények ellen, amelyek egy része még mindig megmaradt Így ennek az árát valamikor valakinek ki kell fizetnie. Az adó sújtotta ágazatok komoly nyereségre tesznek szert, s a gazdaság motorjai is egyben. Ezért a társadalmi felelősségvállalás jegyében közösen kell viselni a terheket. Hernádi ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy a 300 milliárdra rúgó beruházási keret a Molra eső válságadó mértékével – mintegy 20 milliárd forinttal – most kevesebb lesz.

A Robin Hood-adó ellen hevesen tiltakozó Hernádi szerint a Gyurcsány-kormány által bevezetett teher sokkal rosszabb gazdasági környezetben érte az energetikai vállalatokat. Akkor a válság épp csak elkezdődött, új hitelek nem álltak rendelkezésre, és az akkori kormány sokadik tűzoltó intézkedése sem keltette a kiszámíthatóság érzetét. Ráadásul a Robin Hood-adó nyereségalapú, bünteti a hatékonyságot. Az ebből befolyó adó felét a Mol fizeti be, amit igazságtalannak tart.

A mostani válságadó mégiscsak négy ágazatra teríti szét az anyagi terheket, és nem bünteti a jól működőket. Szerinte az adókivetés mellett a kormánynak nagyon gyorsan hozzá kell kezdenie az állami kiadások szerkezetének átalakításába, mert amennyiben újabb hasonló terheket vet ki, vagy a különadó hároméves időtartamát meghosszabbítja, akkor veszélyezteti a hitelességét, ami viszont egyértelműen negatív reakciót válthat ki a befektetők részéről.

A Mol-vezér szerint a különadóból származó terheket nem akarják, de nem is tudják áthárítani ezt a terhet a fogyasztókra, mert nagyon erős a piaci verseny a térségben.

Mint ismeretes, a kormány – az Országgyűlés elfogadott - szabályozása szerint a profit felét fölözi le a kormány válságadó formájában három ágazat esetében, a magánnyugdíjpénztári befizetések 14 hónapos átirányítása mellett pedig a kabinet újragondolja az úgynevezett második pillér jövőjét és működésének egészét is. A távközlési, energiaipari és kereskedelmi ágazattól a profit felére rugó válságadó befizetését kéri a kormány a következő három év során.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.