A múlt hét elején kiömlött vörös iszap okozta katasztrófa nyomán folynak a kárelhárítási munkálatok. Az aktuális probléma orvoslása mellett azonban most kell a megelőzésért is tenni. A WWF szerint a soron következő EU-elnökséget betöltő Magyarország felhasználhatja pozícióját arra, hogy előmozdítsa a nem megfelelően karbantartott és szabályozott bányászati hulladékok kezelésének ügyét.
A magyar kormány lépéseket tesz a jelenlegi katasztrófa elhárítására és a felelősök felkutatására. A WWF emellett rámutat az ellenőrzések hiányosságaira, melyet egy pénteken birtokába került és kiadott légifotóval támaszt alá, amely egyértelműen bizonyítja, hogy a kolontári tározó fala már 2010 júniusában is szivárgott.
A WWF felszólítja az Európai Bizottságot és az uniós tagállamokat, hogy tegyenek sürgős intézkedéseket a magas kockázati szintű bányászati hulladékot tároló biztonságos kezelése érdekében Európában, különösen Kelet- és Közép-Európában.
"A kolontári emberi és ökológiai katasztrófa világossá tette, hogy szükség van a bányászati hulladékokra vonatkozó jelenlegi szabályozás újraértékelésére, egyúttal ráirányítja a figyelmet arra, hogy mennyi időzített bomba ketyeg Közép-és Kelet-Európában." - mondta Figeczky Gábor, a WWF Magyarország megbízott igazgatója.
Az ajkai katasztrófáról minden egy helyen itt olvasható!
Egy 2004-ben az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja által közzétett átfogó tanulmány szerint, csak Magyarországon 260 kritikus hulladéktározó található, ezek közül 8 igen veszélyes. A kolontári vörösiszap tározót szintén a kritikus helyek közt említi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.