Az egészségügyi intézmények az adósságkonszolidációra elkülönített 27,5 milliárd forint közel 10 százalékát a leggyakoribb beavatkozásoknak számító és ezért a leghosszabb várólistájú műtétek elvégzésére kapják – tájékoztatott az egészségügyért felelős államtitkárság. Ezek között vannak a népegészségügyi szempontból fontos hemodinamikai beavatkozások, például a szívkatéterezés, a nyitott szívműtétek, valamint a traumatológiai-ortopédiai protetikai műtétek, köztük a csípő- és térdprotézis-beültetés.
A Magyar Kórházszövetség támogatja az államtitkárság szándékát – mondta lapunknak Rácz Jenő elnök. A többletforrás felosztásáról folytatott szakmai tárgyalásokon úgy döntöttek, hogy az összeg felét a teljesítményeik alapján osztják szét a kórházak között, 20 százalékát a felhalmozott adósság szerint, ugyanekkora hányadot pedig az intézmények kapacitása alapján.
A fennmaradó 10 százalék maradt a várólisták csökkentésére. Ez utóbbit kár lett volna szétszabdalni, hiszen nem hozott volna jelentős javulást a betegellátásban. Ezért választották ki a két leginkább kritikus beavatkozást. Az egészségbiztosító december első felében utalja át a 27,5 milliárd forintot az egészségügyi intézményeknek, az összeg elosztásáról szóló előterjesztést jövő szerdán tárgyalja a kormány.
Megtudtuk azt is, hogy az OEP folyamatosan monitorozza majd a beavatkozások alakulását, az intézmények pedig rendszeresen tájékoztatják a tárcát. Az összeg felhasználását a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) ellenőrzi, s a szabálytalanul felhasznált pénzt a szolgáltatónak vissza kell fizetni. Közpénzekről lévén szó, indokolt az ellenőrzés – jelentette ki Rácz Jenő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.