Összesen 159 ügyletet jelentettek be vagy zártak le 2010-ben Magyarországon, ami a 2009-es rekord évhez képest 16 százalékos csökkenést jelent. A tranzakciók összértéke 65 százalékos zsugorodás mellett 1,2 milliárd euró lett. A csökkenés fő oka a nagyobb méretű ügyletek számának visszaesése volt, mint például korábban a MOL csoport részesedésének értékesítése vagy a nagyobb privatizációs tenderek.
A tranzakciók számát tekintetve 2010-ben a telekommunikációs és IT szektor volt a legaktívabb, 29 ügylettel. Az összes ügyletértéket figyelembe véve a pénzügyi szolgáltatási szektor végzett az első helyen, meghaladva a 300 millió euró összértéket, ami a 2010-ben megvalósult magyaroszági ügyletek összértékének 25,7 százaléka.
A legnagyobb magyar célpontot is érintő tranzakció 2010-ben az Invitel International nagykereskedelmi üzletágának felvásárlása volt, a Turk Telekom 221 millió euróért vásárolta meg a telekommunikációs szolgáltatót. Emellett még három 100 millió euró feletti ügylet valósult meg Magyarországon 2010-ben: a Wanhua 38 százalékos részesedés szerzése a BorsodChemben, az FHB Jelzálogbank részvény visszavásárlása a magyar államtól, illetve az Allee bevásárlóközpont 50 százalékának Allianz általi felvásárlása.
A piac 2010-es csökkenése ellenére a magyar M&A tanácsadók optimisták, és enyhe növekedést prognosztizálnak 2011-re. A szakemberek ugyanakkor úgy gondolják, az ügyletek átlagos mérete kisebb lesz, mint a megelőző években, és a korábbi évekhez képest nagyobb erőfeszítésekre lesz szükség a lezárásukhoz.
Közép- és Kelet-Európa, valamint Délkelet-Európa tavalyi M&A piacait vizsgálva azonban a DealWatch már jóval pozitívabb képet tárt mutat: 2009-hez képest 7,7 százalékkal 3164-re nőtt a tranzakciók száma 2010-ben, azonban az ügyletek száma jóval elmarad a 2008-as értéktől, amikor 3734 darabot rögzítettek. A tranzakciók mértékében még nagyobb az elmozdulás, ugyanis azok összértéke 50 százalékos növekedéssel elérte a 142 milliárd eurót. A térségben a legaktívabb szektor mind az ügyletek számát, mind azok értékét tekintve a feldolgozóipar volt 2010-ben, 578 tranzakcióval, összesen 34 milliárd euró értékben, amit a pénzügyi szolgáltatások szektora követett közel 25 milliárd eurós tranzakciós értékkel.
A legnagyobb M&A aktivitást a régióban egyértelműen Oroszország mutatta, akár az ügyletek értékét, akár számát vesszük figyelembe: az ország az összes tranzakció közel egyharmadát, és a tranzakciók összértékének több, mint felét könyvelhette el. A második helyre Lengyelország került 18 százalékos illetve 14,8 százalékos részesedéssel. Az ügyletek számát tekintve Ukrajna végzett a harmadik helyen az összes tranzakció 13,3 százalékával, míg az ügyletek értékét nézve Törökország áll a harmadik helyen az összesített érték 14,4 százalékával.
A régió jövőjéről kiderült: az egyes országok kilátásai különbözőek, de a legtöbb tanácsadó egyetért abban, hogy a tranzakciók száma meghaladhatja a válság előtti szintet, ugyanakkor az ügyletek átlagos méretének csökkenésére is számítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.