Már tavaly márciusban tudomásuk volt egy schleswig-holsteini takarmánykeverő telep illetékeseinek arról, hogy az ott készülő állati zsiradék dioxint tartalmaz, ám semmit nem tettek a probléma orvoslása érdekében – erősítette meg a hétvégén az észak-németországi tartomány agrárminisztériuma egy hannoveri lap értesülését. A Harles & Jentzsch takarmányüzemből 13 német tartomány állattenyésztő telepeire került dioxinnal fertőzött táp, összesen mintegy 150 ezer tonna.
Az olcsó, ipari célra szánt zsiradékkal dúsított takarmányról december legvégén szereztek tudomást a német hatóságok, az illetékesek szerint az október–december között eladott adalék miatt fogyasztásra nem alkalmas termékekből Hollan-diába és Nagy-Britanniába is kerülhetett. Az Európai Bizottság ugyanakkor azt közölte: a termékek az emberi egészségre nem jelentenek veszélyt – írta a Der Spiegel.
Az egy hete kitört botrány nyomán a múlt héten több mint 4700 baromfi- és sertéshizlaló telepet, illetve tejgazdaságot kellett bezárni, ezek túlnyomó része Alsó-Szászországban található. Gerd Sonnleitner, a német agrárszövetség elnöke az állattenyésztőknek és tejtermelőknek okozott kárt összesen napi 40-60 millió euróra becsüli. A parasztok kártérítést követelnek a takarmányágazat káralapjából – ám szakértők szerint erre nemigen van esélyük. Ilyen esetekben ugyanis legfeljebb a tápkeverő üzem felelősségbiztosítása alapján fizet – ha egyáltalán – a biztosító. Az illetékes tartományi agrárminisztérium közben feljelentést tett a takarmánygyártó ellen. Megfigyelők már évek óta szigorúbb szabályozást követelnek a takarmányágazatban – például annak megtiltását, hogy egyazon üzemen belül lehessen takarmányozási és ipari célú zsiradékokat előállítani, illetve tárolni. Ezek keverésére pedig sok gyártulajdonos kísértést érezhet, elvégre a takarmányhoz adott zsírsavakért kilogrammonként 40-60 centet lehet elkérni. Ez háromszorosa az ipari zsiradék piaci árának. Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke ugyanakkor lapunknak korábban elmondta: a jó minőségű olajak kilogrammjáért akár 350 forintot is elkérnek. VG
Mint Kardeván Endre, az élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkár szombaton elmondta: a lakossági bejelentés alapján vizsgált tojásokkal kapcsolatos vizsgálati eredmény a hét második felére várható.
A német hatóságok hivatalos tájékoztatása szerint Magyarországra nem került a szennyezett élelmiszerből.
Mint Kardeván Endre, az élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkár szombaton elmondta: a lakossági bejelentés alapján vizsgált tojásokkal kapcsolatos vizsgálati eredmény a hét második felére várható.
A német hatóságok hivatalos tájékoztatása szerint Magyarországra nem került a szennyezett élelmiszerből.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.