BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Üzletbezárások előtt az EW

Az életben maradásért küzd az alulfinanszírozott Electro World

Két-három áruházát is bezárhatja a közeljövőben a ma 13 egységgel dolgozó Electro World (EW) – tudta meg a Világgazdaság. Bár fél éve már azt suttogta a szakma, hogy heteken belül vége a hálózatnak, a tulajdonos-cégvezető szerint még menthető a helyzet.

Polgár Csaba lapunkkal közölte: most elemzik az áruházakat, tárgyalnak a bérbeadókkal. Tavalyelőtt szervezték üzleteiket egy-egy kft.-be, hogy mindegyik önállóan érje el a hitelképességhez szükséges eredményességi mutatókat. Ha ez nem sikerül, be kell zárni az adott áruházat – tette hozzá Polgár Csaba, hozzáfűzve: két kft.-jük már kapott százmilliós bankgaranciát, így a szállítóktól is nagyobb mennyiségű árut vehetnek át.

Afféle róka fogta csuka helyzetként jellemzi a jelenlegi állapotot a cégvezető. Ha nincs finanszírozás, nincs árukészlet és nincs bevétel. Ám ha nincs bevétel, a kötelezettségeiket sem tudják teljesíteni.

A cégvezető elismerte lapunknak, hogy egyik szállítója valóban indított felszámolási eljárást az Electro World Magyarország Kft. ellen, miután nem tudtak megegyezni ez utóbbi tartozásának átütemezésében. „Nekünk is vannak albérlőink, neves kereskedőláncok, amelyek kétszer-háromszor annyival tartoznak, mint amekkora a mi adósságunk. Azok forgalma is visszaesett, és nem tudnak határidőre fizetni. Ezért fizetési átütemezéssel, alternatív megoldásokkal próbálkozunk” – mondta Polgár, aki úgy látja, hitel hiányában a kereskedelemben is általánossá vált a körbetartozás. Minden új munkahely finanszírozást igényel, ám hitel hiányában pályázatokon sem indulhatnak a cégek, hiszen nem tudják felmutatni a saját forrást.

Az EW-nek tízmilliós tartozásai vannak, ennek okáról Polgár Csaba azt mondja: elszámolták magukat. Amikor 2009 májusában átvették a céget a brit Dixons csoporttól, azt gondolták, gyorsan ki tudják javítani a számokat, így könnyen jutnak majd finanszírozáshoz. Ezzel szemben az elmúlt év végéig hitelbiztosítás és banki finanszírozás nélkül működött az EW. A pénzintézetek először a számokra kíváncsiak, és az előző tulajdonos, a Dixons csoport minden évben többmilliárdos veszteséggel működtette a láncot. Legutóbb, 2009 áprilisában 3,75 milliárdos veszteséggel zárták az évet. Ezt látva a finanszírozók visszarettentek, noha a magyar befektetői kör egy év alatt harmadára csökkentette a veszteséget.

Azt is a múlt ballasztjának tartja a cégvezető, hogy a Dixons négy-hatezer négyzetméteres áruházakat nyitott, ám ekkorák még a válság előtt sem lehettek nyereségesek. Ezért 2009 májusától arra törekedett az új tulajdonosi kör, hogy megállapodjon az üzletek bérbeadóival a terület csökkentéséről, vagy arról, hogy bérlőtársakkal ossza meg a területét. Ez azonban nem mindenhol járt sikerrel, és részben ezért zárták be ősszel a dunakeszi Auchan mellett az EW-áruházat.

A kereskedelmi park üzemeltetője, az Auchanhoz tartozó Immochan elhárította lapunk megkeresését, Polgár Csaba pedig – elismerve cége tartozását az Immochannal szemben – azt mondta, hiába próbált két kereskedő céget behozni a több mint 5000 négyzetméteres épületbe, hogy osztozzanak a költségeken. Hónapokig nem kaptak érdemi választ, közben az áruház veszteséges volt, ezért kényszerültek a bezárásra. Igaz, nyár óta öt új egységet nyitottak az ország különböző pontjain. DK

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.