A GfK közelmúltban közreadott kutatásából az derül ki, hogy legtöbb beteg a fogorvosi, szemészeti, nőgyógyászati szakrendelőket keresik föl. Sokszor maguk az orvosok irányítják betegeiket a magánellátásba, akik viszont ott sokkal biztonságosabb ellátást kapnak - állítják. Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász szerint ennek hatására csökken az állami ellátásban felhasználható pénzforrás.
A magánpraxisok számának növekedését az is indokolja, hogy a közintézményekben a teljesítmény volumen korlát (ez gátat szab a biztosító pénzén történő gyógyításnak) miatt nőnek a várólisták, s aki teheti, megvásárolja az ellátást. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár szerint az egészségügyben mára kialakult káosz 2007-ben kezdődött, amikor "esztelen beavatkozás történt az ágazatban" - mondta a Magyar Rádió munkatársának. Sinkó Eszter szerint mielőbb ésszerűen rendezni kell a betegutakat, akkor forduljon orvoshoz valaki, ha tényleg szüksége van rá, de az is fontos, hogy ha már orvoshoz ment, a megfelelő helyre irányítsák őt. Ma az ellátás folyamata nem épül egymásra.
Ezen változtatna a Semmelweis terv, amellyel hetek óta járja az ország kórházait Szócska Miklós. E szerint nagytérségi ellátó rendszereket építenének ki, amelyben visszaállítanák a progresszivitás alapelvét, az ellátási szintek csúcsán az egyetemek, jól felszerelt és jó szakmai stábbal gyógyító csúcsintézmények lennének.
A Patika Egészségpénztár legutóbbi felmérése azt igazolja: meghaladta a 70 milliárd forintot a közegészségügyi intézményekben a betegek által adott hálapénz, amit a jobb ellátás reményében adnak a betegek az orvosoknak - mondta Lukács Marianna, a pénztár vezérigazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.