Márciusban új irányító központ építésébe kezd a HungaroControl Zrt., a magyar légtér forgalmát irányító állami vállalat. A 11 milliárd forintos fejlesztés 20 százalékát uniós támogatásból, a maradékot önerőből finanszírozzák – mondta el tegnapi sajtótájékoztatóján Szepessy Kornél, a társaság elnök-vezérigazgatója. A légiirányítási cég 2011 nyarától új, regionális oktatási, szimulációs és k+f központot is nyit Budapesten Center of Research, Development and Simulation (CRDS) néven. Az innovációs centrumban azok a valós idejű szimulációk végezhetők majd el, amelyek nélkülözhetetlenek a légtérkezelés és a forgalomirányítás fejlesztéséhez, új megoldások és eszközök kidolgozásához, valamint a légiforgalmi irányítók folyamatos képzéséhez.
Az új vállalkozás lényegében az EuroControl tavaly bezárt CRDS központjának helyét és szerepét veszi át, annak a világszínvonalú eszközparkját vásárolta meg 35,5 millió forintért az új központba a HungaroControl. A saját forrásból finanszírozott vállalkozás várhatóan májusban kezdi meg a próbaüzemet új szakmai stábbal, új helyszínen és kibővített szolgáltatási körrel, a tervek szerint pedig nyártól már éles szimulációkra, szoftverek tesztelésére vagy oktatásra is igénybe vehető lesz. A központ célja, hogy ösztönözze az Egységes európai égbolt keretében létrehozandó közép-európai funkcionális légtérblokk – Ausztria, Csehország, Szlovákia, Horvátország, Szlovénia, Bosznia-Hercegovina és Magyarország – légiforgalmi szolgálatainak szakmai együttműködését. Az Egységes európai égbolt az Európai Bizottság kezdeményezése, amelynek célja az európai légiforgalmi irányítás rendszerének egységesítése és nemzetközi versenyképességének javítása, a repülésbiztonság és a hatékonyság fokozása, a kapacitások optimalizálása, a légi járművek üzemeltetési költségeinek csökkentése. Az integrációs program keretében a nemzeti légi navigációs szolgálatok munkáját összehangolják, és a jelenleg még államhatárok mentén feldarabolt légteret nagyobb regionális egységekbe integrálják. Magyarország 2012-től a közép-európai funkcionális légtérblokk (FAB CE).
A HungaroControl éves árbevétele mintegy nettó 24 milliárd forint, a cég közel 700 főt foglalkoztat. Évente közel 600 000 repülést irányít. A cég úgynevezett útvonalegységdíja nagyon alacsony uniós összevetésben: miközben az EU erre vonatkozó célja három év múlva 53,3 euró lesz, addig a HungaroControllé jelenleg is 40 euró alatt van. N. M.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.