BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bíróság dönt majd a Volán-bérek ügyében

A Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálathoz fordult a Közúti Közlekedési Vállalkozások Szövetsége (KKVSZ) és a Közúti Közlekedési Szakszervezet (KKSZ) pénteken, mivel patthelyzet alakult ki a Volán bértárgyalásokon - mondták a KKSZ és a KKVSZ vezetői pénteken az MTI-nek.

Varga István, a KKSZ elnöke az MTI-nek elmondta: a bérmegállapodás egy alágazati megállapodás, vagyis a közúti közlekedési társaságokra, a Volánokra terjed ki. Ez az ágazati kollektív szerződés (ksz) része, így a jogszabályoknak megfelelően azt azok módosíthatják, akik a ksz-t aláírták, vagyis munkáltatóként a Volán társaságokat képviselő KKVSZ, szakszervezeti oldalról pedig a KKSZ és a Közlekedési Munkástanácsok megegyezése szükséges - ismertette az elnök.

Kifejtette: csütörtökön, a munkáltatókkal folytatott bértárgyalások ötödik egyeztetésén "megállapodás közeli állapotba került a bérmegállapodás szövegtervezete". A megállapodást ugyanakkor a KKVSZ és a KKSZ mellett a tárgyalásoktól távolmaradását január végén bejelentő Közlekedési Munkástanácsok Szövetségének is alá kellene írnia, hogy érvényes legyen - mondta Varga István.

Emlékeztetett: a két szakszervezet 2010. december 15-én még közös bérigényt jelentett be, és idén januárban el is kezdődtek a tárgyalások. Ugyanakkor január 31-én a közlekedési munkástanácsok bejelentette, hogy nem szeretne részt venni a további tárgyalásokon - mondta Varga István. Hozzátette: a munkáltató és a KKSZ februárban közös levélben fordult a KMSZ elnökéhez Varga Tiborhoz, amelyben azt kérdezték, hogy a jövőben részt vesznek-e a tárgyalásokon. A KMSZ elnöke sem a levélre, sem egyéb megkeresésre nem válaszolt - jelezte Varga István.

Hangsúlyozta: az ágazati bérmegállapodás több mint 18 000 volános munkavállaló sorsát befolyásolja. Az adó-és járulékváltozások miatti munkavállalói jövedelem-kiesést mielőbb kompenzálni kell, amely a bérfejlesztéssel válna lehetővé.

Dénes András, a KKVSZ főtitkára is úgy fogalmazott az MTI-nek, hogy "megállapodás közeli helyzet van, de megállapodás még nincs". Kifejtette: a megállapodást egy jogi probléma gátolja, nevezetesen az, hogy az alágazati kollektív szerződést aláíró egyik szakszervezet megszakította a módosításról szóló tárgyalásokat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.