Magyarország és a magyar fogyasztók földgáz- és kőolajellátását a kialakult észak-afrikai helyzet egyáltalán nem veszélyezteti, hiszen ezen energiahordozókat elsősorban keleti irányú importból, orosz forrásból szerzi be Magyarország, a térségből sem nyersolaj, sem földgáz nem jön Magyarországra, tájékoztatták a Világgazdaságot a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban.
Ettől függetlenül ugyanakkor tudni kell, hogy ha a szállításokban valamilyen zavar keletkezne a az importáló országok egységes válaszintézkedése (a Nemzetközi Energia Ügynökség, IEA koordinálásával), továbbá a rendelkezésre álló biztonsági készletek, a kereskedelmi készletek és a többi importforrás – a földgáz és a kőolaj esetében is – szavatolja a hazai ellátási krízishelyzetek elkerülését.
A kőolaj biztonsági készletek kezelésének szabályairól a többször módosított behozott kőolaj és kőolajtermékek biztonsági készletezéséről szóló 1993. évi XLIX. törvény előírásai rendelkeznek. Ebben előírt kötelezettség, hogy az országnak 90 napra elegendő biztonsági készletekkel kell rendelkeznie, amit csak az energiaügyekért felelős miniszter döntésére, ellátási válsághelyzetben lehet felszabadítani, tehát az esetlegesen növekvő árak miatt nem.
Ez összhangban van az érvényes IEA szabályozással is. Készletfelszabadítási IEA javaslat egyelőre nem érkezett Magyarország számára. Az IEA február 24-én elfogadott állásfoglalása szerint jelenleg a fejlemények nyomon követése és a piac megnyugtatása a fő feladat, a készletek felszabadítás jelenleg nem indokolt, de mint lehetőség rendelkezésre áll. Az érintett 90 napnyi mennyiségen felüli készletek egy részének (IEA szinten 145 nap az átlag készlet) felszabadítása tehát nincs napirenden.
Ilyen jellegű készlet-felszabadításra (amelyben Magyarország is részt vett) utoljára 2005. szeptemberében került sor a minisztériumtól kapott válasz szerint, a Katrina hurrikán okozta károk kiváltotta helyzet nyomán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.