Az arab világban kirobbant zavargások felfelé hajtották az olajárakat, ebből Oroszország profitálhatna - hangoztatják a piacot ismerők. Az olajpiacon kialakult helyzet nyugtalanító ugyan, ám a kereslet és kínálat közti egyensúly továbbra is stabil - hangoztatta a Troika Dialog orosz befektetési cég elemzője. Valerij Nyesztyerov szerint a legújabb áremelkedés spekulációs ügyletekre vezethető vissza.
Ám ha Líbia visszafogná a kitermelést, ezek a félelmek beigazolódhatnának - tette hozzá. Ha pedig az olajszállítások két hónapnál tovább szakadnának meg, az árak átmenetileg 20-40 dollárral növekedhetnének hordónként. A régió instabilitása miatt pedig eltolódhatna a globális olajszállítás súlypontja - véli Jaroslaw Lissowolik, a Deutsche Bank szakértője. Erre megvan az esély, hiszen a nem szűnő tüntetésekre reagálva
A szakértő szerint az olajpiac szereplői viszonylag gyorsan képesek átállni biztonságosabb országokra. Egy ilyen váltás pedig elsősorban Oroszországnak lenne hasznára – vélte a Troika Dialog szakértője a Ria Novosztyi jelentése szerint.
Líbia a Nemzetközi Energia Ügynökség felmérése szerint megközelítőleg 44,3 milliárd hordó olajjal rendelkezik és naponta 1,6 millió barrellt termel ki, aminek 63 százalékát Európába exportálják. A Közel-Kelet termeli ki a globális olajmennyiség legalább harmadát és bár az OPEC a korábbi válságok idején kompenzálta az esetlegesen kieső mennyiségeket, Nyesztyerov szerint kérdéses, hogy ez most is megoldható lesz-e. A líbiai olajkészletek legnagyobb részét, 32 százalékát Olaszország vásárolja fel, Németország 14 százalékkal, Kína és Franciaország 10 százalékkal szerepel a líbiai olajexportőrök között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.