Tartozások. Ez az év mindenképpen több bizonytalanságot hordoz, mint az előzők – hangzik a hazai követeléskezelők nem túl biztató prognózisa. A bizonytalanságot nem csak egy tényező befolyásolja, a nemzetközi piac mellett érdemben mérlegelni kell az állam piacalakító szerepét – mutatott rá Pongrác László, a Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetsége (Makisz) alelnöke, a Sigma cégcsoport vezérigazgatója. Az idén ugyanis a várakozások szerint a fizetési fegyelemre számottevően kiható intézkedések születhetnek, így például a devizahitelesek megsegítése, a kilakoltatási moratórium kérdése vagy a KHR- (BAR-) listára való fel- és lekerülés körülményei. Az év egyik nagy kérdése Thummerer Péter, a Makisz elnöke, az EOS KSI Magyarország Inkasszó Kft. ügyvezetője szerint is az, hogy mi történik a nehéz helyzetben lévő devizahitelesekkel.
A 2011-es esztendő ugyanakkor a hazai követeléskezelési piac átrendeződését is magával hozhatja, miután azok a szereplők, akik elsősorban alacsony áraikkal próbáltak megbízót szerezni, nem biztos, hogy a mostani környezetben nyereségesen tudnak működni. Komoly kihívást jelent a piaci szereplők részére az is, hogy a késedelmes számlák aránya gyakorlatilag minden szegmensben nő. A lakosság esetében a várakozások szerint közel 10 százalékkal nőhet a nemfizetések száma, míg az üzleti szegmensben már a stagnálás is jó eredménynek számít. Komoly problémák jelentkeznek ez évben a mezőgazdaságban, illetve továbbra is magas marad a tartozások aránya az építőiparban és a kereskedelemben is Kárpáti Gábor, a Coface Hungary ügyvezetője szerint. A lakossági oldalt illetően ijesztő számban kerültek családok adósságcsapdába, épp ezért az euró és svájci frank árfolyama érdemben kihat a hitelesekre, mint ahogy a bankok és egyéb hitelezők viselkedése, illetve a családok gazdálkodása, jövedelemelosztása is. Komoly feladatok adódnak Thummerer Péter várakozása szerint a közüzemi tartozások területén, ahol jelentős változást jelent, hogy tavasztól rövidebb idő alatt, egyszerűbb folyamatot követően kerülhet sor a nem fizető fogyasztók kikapcsolására.
A hitelezők ugyan egyre türelmetlenebbek és egyre korábban – akár fenyegető céllal – indítanak felszámolási eljárást, ám az új csődtörvény nem hozott lényeges változást a behajtási eljárásokban – mutatott rá Kárpáti Gábor.
Mindazonáltal a jogi eljárások számának erőteljes növekedését várja 2011-ben Pongrác László, miután az elektronikus eljárással felgyorsult a jogi eljárások, fizetési meghagyások helyzete. Ezt erősíti az a tény is, hogy az átadott ügyek átlagértéke is nőtt, amelyek mellett peres eljárások indítása gazdaságos lehet – magyarázta a Sigma cégcsoport vezérigazgatója, aki egyúttal reméli, a követeléskezeléssel kapcsolatos törvényes lobbimunka előrébb jut az előző évekhez képest. Thummerer Péter is úgy látja, továbbra is nő majd a jogi eljárások száma, s az új, elektronikus úton beadható fizetési meghagyás eredményeként érdemben emelkedik a végrehajtási eljárások száma is. n VG
Pongrác László szerint a közepes méretű cégek megerősödésével – amely fő megbízói körükké válhatna – legalább 20-25 százalékos arányra lehetne feltornázni a hazai átlagot.
Pongrác László szerint a közepes méretű cégek megerősödésével – amely fő megbízói körükké válhatna – legalább 20-25 százalékos arányra lehetne feltornázni a hazai átlagot.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.