veszélyek. Ha a korábbi riadalom csillapodott is, a gyanú megmaradt, s – túlzás nélkül – az egész világ rettegve figyeli, mi történik a fukusimai atomerőmű kettes (s persze a többi) blokkjában. A hétvégén először a japán illetékesek evakuálták az erőművet, miután vészhelyzetet kiáltottak ki, mondván: tízmilliószorosára nőtt a sugárzás a kettes blokkban. Utóbb hivatalosan elnézést kértek a téves mérésért és a pánikkeltésért.
Ugyanakkor az atomreaktor körül a tengerben egyre nő a radioaktivitás. A NISA hírügynökség jelentette: a vasárnapi mérések adatai szerint a létesítmény közelében mért sugárzási szint a normálisnak tekintett érték 1850-szerese – tudatta a vilagtudomany.hu portál. Habár a legtöbb elemző szerint a radioaktivitás a tengervízben hamarosan eloszlik, s a japán közlekedési minisztérium megpróbálja elűzni az attól való félelmet, hogy sugárveszély van Tokióban és Jokohamában, egyre többen kerülik el ezt a két kikötőt.
Ez nem csak a japán gazdaság számára okozhat nagy problémákat, a globális ellátást is erőteljesen befolyásolhatja. Ugyanis – emlékeztet a The New York Times – a tokiói és a jokohamai kikötő bonyolítja a japán konténerforgalom negyven százalékát. Két német hajótársaság már bejelentette, hogy elkerülik e két kikötőt, ám lapjelentések szerint számos, bérszállításra szakosodott cég is – igaz, nem hozva nyilvánosságra – nem indít oda járatokat.
Nehezíti a helyzetet, hogy azokat a hajókat, amelyek Japánból érkeznek, de akár csak az ázsiai szigetország partjai mellett hajóznak el, a világ egyre több kikötőjében vizsgálják meg. Ezt teszik már csak azért is, mert volt arra példa, hogy kínai kikötőben fennakadt a vizsgálaton egy ilyen hajó, amelyet a mért sugárzás miatt karanténba zártak. A kínai mellett egyebek között a hongkongi és az amerikai kikikötőkben is mérik a Japánból érkező hajók radioaktivitási szintjét. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.