BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csalással vádolja a Nád Kft. az MVM-et

Büntetőfeljelentést tett a Magyar Villamos Művekkel (MVM), valamint leányvállalatával szemben csalás gyanúja miatt a Nád MPS-H Kft. (Nád Kft.) a Nemzeti Nyomozó Irodánál, mert álláspontja szerint az áramtársaság jogtalan eszközökkel megszerezte és felhasználta a cég energianád programját.

Kiss Gábor közölte, cége az egész ország gazdaságát pozitívan befolyásoló energianád-termeltető rendszer beindításról tárgyal évek óta az aktuális kormánnyal. Azért csak a napokban tett büntetőfeljelentést a több évvel ezelőtt történt ügyben, mert remélte, hogy nemzetgazdasági szempontból fontos célok érdekében egyezségre juthat az érintettekkel, de ez nem sikerült.

A feljelentés szerint az MVM képviselői beleláttak a Nád Kft. működésébe, üzleti titkaiba, és a magánszemélyek tulajdonában lévő szellemi terméket, valamint a kft. egész termelési rendszerét, technológiáját "sajátjukként használták". A beadványhoz mellékelt bizonyítékok között van az MVM egyik leányvállalata, az MVM ERBE Zrt., valamint egy Mentor 2000 Kft. nevű cég által jegyzett tanulmány, ami "fényképeiben, gépelési hibáiban és elírásainak sok részletében szó szerint megegyezik a korábban az MVM-nek átadott anyagokkal". A Nád Kft. beadványa szerint az említett, az MVM számára készült tanulmány készítői jogtalanul eltulajdonították a cég energianád projektjét, felhasználva a tárgyalások során tudomásukra jutott, üzleti titoknak minősülő anyagokat.

Kiss Gábor tájékoztatása szerint az MVM megbízásából minősítést végző American Appraisal pár éve 10 milliárd forintra értékelte a Nád Kft.-t, amelyet magyar magánszemélyek alapítottak 2005-ben, egy magyar nemesítésű, igen ígéretes paraméterekkel rendelkező energianádra alapozott termeltető rendszer beindítására.

A projektcég üzleti befektetőket keresve 2006 őszén kezdett tárgyalásokat az MVM vezetőivel. Ekkor - az ügyvezető közlése szerint - megállapodást kötöttek, ami arról szólt, hogy mit kell tennie a cégnek, és kit kell bevennie a vállalkozásba ahhoz, hogy az MVM a későbbiek során finanszírozza a projekt megvalósulását, részben forrást, részben hitelgaranciát nyújtva. Az elvárásoknak a Nád Kft. eleget tett, meg is kapta az első részleteket egy bátonyterenyei üzem megépítéséhez (az MVM korábban többször cáfolta, hogy köze lenne ehhez a pénzhez), de mivel az MVM menet közben visszalépett a finanszírozástól, a projekt megvalósítása elakadt - ismertette Kiss Gábor. Emlékeztetett: a félbemaradt, és azóta pusztuló bátonyterenyei üzemberuházás miatt cége már egy évvel ezelőtt kártérítési pert indított az MVM ellen 9,5 milliárd forint értékben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.