Jelenleg az olajtermelés biztosítja az iraki állam jövedelmének közel 90 százalékát. Az IMF szerint az infrastrukturális korlátok minden bizonnyal megakadályozzák, hogy Irak az olajtermelését 2017-re a jelenlegi 2,5 millió hordóról a célkitűzésben szereplő 13 millió barrelre növelje. A 13 millió hordós kitermelési cél azt jelentené, hogy Irak megelőzné az OPEC jelenlegi legnagyobb beszállítójának számító Szaúd-Arábiát.
A jelenleg rendelkezésre álló, óvatos becslések szerint időbe telik az iraki exportkapacitás bővítése, és az olajtermelés a jelenlegi adatok szerint 2017-re csak naponta több mint 5 millió hordóra növekedhetne.
A Valutaalap az AFP által idézett elemzésében hangsúlyozza, hogy Iraknak hatalmas beruházásokat kellene végrehajtania az exportkapacitások növelése érdekében és még ha mindez megvalósul, akkor is csak legfeljebb 12,2 millió hordónyi olajat exportálhat 2017-re. Irak már a múlt évi, 2,1 millió hordós exportcélját sem teljesítette és ehelyett csak 1,85 millió hordós kivitelt produkált. Más kérdés, hogy a magas olajáraknak köszönhetően Bagdad még így is 50 milliárd dollárt kasszírozott tavaly, 4 százalékkal többet, mint várta.
Pedig az Irakban óriásüzleteket kötő multinacionális cégek azt tervezik, hogy az év végéig naponta 600 ezer hordóra emelik a kitermelés mennyiségét. Irak déli részein jelenleg többek között az Exxon, a BP és az ENI dolgozik az óriási méretű olajmezők kiaknázásán. Dhiaa Jaafar, a déli olajmezőket kezelő állami társaság vezetője a The Wall Street Journalnek úgy nyilatkozott: mostanra elegendő kitermelő területet adtak a nyugati cégeknek, ezért nem törekszenek további mezők átadására. Az iraki cég kezelésében álló mezők közé tartozik a Nassiriyah is, amely egymagában 6 milliárd hordónyi igazolt olajkészletet rejt. A társaságnak mindenesetre 500 millió dollárt kell fektetnie az olajmezőket és a legfontosabb kikötőt összekötő olajvezetékek megépítésére.
Eközben Szaúd-Arábia bejelentette: jelentősen növelni akarja olajfúrótornyainak számát. Az Aramco állami olajkonszern a múlt hét végén behívatta a világ vezető olajszolgáltató vállalatainak képviselőit, segítséget kérve tőlük az olajfurótornyok számának 30 százalékos növeléséhez. Egy tanulmány szerint a tornyok számát idén és a jövő évben a jelenlegi 92-ről 118-ra kellene növelni. Szaúd-Arábia jelenleg vélhetően több mint 9 millió hordó nyersolajat pumpál, miután már megemelte a termelését azt követően, hogy Líbia lassította olajexportját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.