A papír, a műanyag és a fém esetében az exportált csomagolóanyagok értéke is emelkedett. A KSH nyilvános adatbázisából a szövetség által kigyűjtött adatok tanúsága szerint az öt meghatározó csomagolószer fajta (papír, műanyag, fém, üveg és fa) együttes hazai felhasználása – érték alapon – 2010. január-november hónapokban, az előző év azonos időszakához képest 16,7 százalékos növekedést mutat., ami azt jelenti, hogy a szakterület a 2009. évi 12,2 százalékos visszaesést nemcsak ledolgozta, hanem 2008-hoz képest növekedést is ért el.
A csomagolóipar növekedési üteme meghaladta az ipari termelés 10,5 százalékos 2010. évi bővülését. Emlékeztetésképpen, 2009-ben is kisebb mértékű csökkenés volt az ágazatban (12,2százalék), mint az ipari termelés (17,7 százalék) egészében.
A statisztikai adatok alapján elmondható, hogy a hazai csomagolószer felhasználás a mért ötből négy anyagfajta esetében növekedett, az export a papír, a műanyag és a fém csomagolószerek esetében növekedett, a fánál és az üvegnél csökkent, valamint, hogy az import csak az üveg esetében csökkent, a többi anyagfajtánál növekedett.
A magyar csomagolóipar az innováció területén is jól teljesített tavaly: 2010-ben kilenc magyar vállalat vett részt a Csomagolási Világszövetség (WPO) Worldstar elnevezésű versenyén és négy nevezés a nemzetközi szakértőkből felálló zsűri döntése alapján a legmagasabb elismerésben részesült, így 2006 és 2010 között összesen 20 magyar csomagolás nyert Worldstar díjat.
Figyelnek az újrahasznosításra
A hulladékok hasznosítási szempontjából az elmúlt év jelentős eseménye volt az, hogy összefogott nyolc, különböző hulladékfajta kezelését koordináló szervezet és megalapította a Recomplex Egyesülést azzal a szándékkal, hogy az egyszerre többféle hulladék kibocsátásáért felelős gyártó és forgalmazó cégek a jövőben egyablakos ügyintézés keretében teljesíthessék hulladékhasznosítási kötelezettségüket.
A hazai közép- és nagyvállalatok körében ugyanis gyakori, hogy nemcsak egy, hanem több hulladéktípus visszagyűjtésére és hasznosítására is kötelezettek, ami óriási adminisztrációs többletterhet, valamint folyamatos odafigyelést jelent a termékdíj-fizetési vagy a hasznosítási kötelezettségük teljesítése során.
Az egyesülés nyolc tagszervezete 2010-ben összesen 390,5 ezer tonna – csomagolási, gyógyszer-, növényvédőszer-csomagolás, továbbá elektronikai, akkumulátor, elem, valamint gumi – hulladék gyűjtését szervezte meg. Ez az eredmény biztosította, hogy Magyarország az összes érintett hulladékfajta esetében teljesíteni tudta a rá vonatkozó európai uniós visszagyűjtési és hasznosítási célokat. A lakossági szelektív gyűjtésből származó csomagolási hulladék mennyisége – az egyesülés rendszerén belül – a 2009-es 51,3 ezer tonnát követően tavaly elérte az 52,5 ezret.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.