Az angol-holland Shell már 40 éve készít hosszú távú energiapiaci előrejelzést, amelyben az előttünk álló kihívások ismertetése mellett arra is kitér, hogy milyen következményekre kell felkészülni.
Bár a 70 éve nem tapasztaltalt mélységű világgazdasági válság, a közelmúltban kibontakozott észak-afrikai és a közel-keleti feszültség, végül a japán nukleáris baleset alapos hatást gyakorolt az iparágra, a globális energiarendszer alakulását befolyásoló fő tényező mégis változatlan: az erőteljesen növekvő lakosságú feltörekvő gazdaságok fejlődése elérkezett energia intenzív szakaszába.
Olyan tömegek akarnak a háztartásukba energiát, szeretnének az ipari termelés és a kiépített energia infrastruktúra rendszerek haszonélvezői lenni, amelyekhez eddig e javak nem értek el. Az energiarendszerek tulajdonosainak ezen igények kielégítésére kell törekedniük. A világ energiaszükséglete 2050-re a 2000-es évinek akár a háromszorosát is elkérheti. Csakhogy – mutatta ki a Shell – hatalmas lyuk, egy bizonytalansági zóna tátong a növekvő kereslet és a kínálat bővülése között. Egyelőre ugyanis nem látszik, honnan származna ez a bizonyos, háromszoros energiamennyiség.
Takarékoskodással, az energia hatékonyabb felhasználásával legfeljebb 20 százalékos keresletcsökkenés érhető el. A hagyományos energiatermelés erőltetett ütemben is legfeljebb 50 százalékkal növelhető – miközben a világ szénhidrogénkészletei fogynak -, a megújuló alapú energiatermelés növelésének erős korlátai vannak, s belátható időn belül a terület állami támogatások nélkül egyébként sem ígérkezik versenyképesnek. Ha a világ kormányai és energiacégei nem találnak megoldást, 2050-ben globálisan mintegy 400 exajoule energia fog hiányozni a rendszerből.
E megoldás megtalálását technikai nehézségek, geopolitikai feszültségek, gazdasági és más tényezők akadályozhatják. A hátráltató tényezők hiánya esetén viszont esély lehet a világ energiaellátásának stabil megoldására. Azt sorra véve, hogy a felsorolt folyamatok milyen irányt vehetnek, a Shell felvázolt egy esetleges zűrzavaros energiajövőt és egy rendezettet.
Az előbbi szerint 2050-ben nem remélhetünk stabil és folyamatos energiaellátást. Forgatókönyvében a társaság öt példát is hoz arra, hogy ettől miért kell tartanunk. A kedvezőtlen irányba sodorhatja a világ energiaellátását a Dél-Kínai tenger kapcsán folyó amerikai-kínai vita. A terület szénhidrogénekben gazdag, nem mindegy, hogy ki fogja ellenőrizni, az sem, hogy egyáltalán mód lesz-e a mostaninál nagyobb mértékben kiaknázni. A legfontosabb azonban az, hogy melyik nagyhatalomnak lesz nagyobb politikai és gazdasági befolyása a térségben.
A globális energiapiac fejlődése ellen van Barack Obama amerikai elnök azon szándéka is, hogy energiabiztonsági megfontolásból erősíteni kell az országhoz tartozó szárazföldi talapzaton folyó szénhidrogén-termelést, és csökkenteni az importot. Hasonló hatású Kína az a mód is, ahogyan megjelenik a nemzetközi olaj- és gáztermelő piacon. Tavaly áprilisban például 20 milliárd dolláros hitelt adott Venezuelának, olajért. Kockázati tényező továbbá az iraki olajtermelés sorsa és az USA klímapolitikájának a lassulása is.
Ugyanakkor a jól szervezett és jól működő energiapiac felé is mutatnak jelek. Ilyen a például a nemzetközi klímapolitika kialakulása. Igaz, hogy a Kiotói Egyezmény jövője kérdéses, viszont a Koppenhágai Megállapodás ígéretesebb. Globális összefogást az utóbbi sem hozhat, de régiókon túlnyúlót igen. Kedvező irányba mutatnak a világszerte indult „zöld város” mozgalmak, a zöldenergia előállításának átgondolt támogatása, továbbá az esőerdők védelmét célzó, norvég kezdeményezés, és a nemzetinél alacsonyabb szintű klímavédelmi mozgalmak is.
A Shell külön kiemeli a Walmart vállalat azon tervét, hogy az áruházlánc teljes üvegházhatású gáz kibocsátása 2015-re 20 millió tonnával csökken. Ennyi káros gázt egy év alatt 3,8 millió személyautó bocsát ki. Példának hoz egy másik projektet is, amelyben a norvég vizeken lévő megújuló energiatermelő egységeket (szélparkokat) és a norvégiai vízerőműveket nagyfeszültségű vezetékkel kötnek össze nagy villamos energia felhasználó központokkal, például Nagy-Britanniában, Franciaországban, Közép-Európában és Skandináviában. Hasonló, a Földközi-tenger mélyén lefektetendő vezetéken jut majd el a napenergiával előállított áram Afrikába és Európába. A vállalkozásban több mint 40 ország számos cége vesz részt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.