A törvénymódosításra a Mol távol tartása érdekében van szükség. A magyar társaság a helyi sajtó találgatása szerint úgy szeretné 50 százalék fölé vinni az INA-ban lévő hányadát, hogy egy ciprusi bejegyzésű, de bermudai székhelyű cégen keresztül apránként felvásárolja a szükséges hányadot.
A Mol ma az INA 47,26 százalékát ellenőrzi, és nála vannak a menedzsmentjogok is. A cég közlése alapján nincs számára túl nagy jelentősége az 50 százalékos tulajdoni hányadnak. Ám nemrég mégiscsak megkísérelte részesedését 50 százalék fölé emelni az INA kisrészvényeseinek adott ajánlattal, de kudarcot vallott.
A Mol horvátországi pozícióinak romlását vetítette előre, hogy az INA privatizációja idején regnáló horvát kormány több vezetője ellen is vizsgálat indult korrupció vádjával. A napokban letartóztatták az INA vezérigazgatóját is, igaz, olyan cselekményekkel vádolva, amelyeket az INA élére állása előtt követhetett el.
A horvát kormány most szombaton fogja megszavazni az új törvényt, mely kizárja, hogy bármilyen piaci szereplő stratégiai többséget szerezzen a társaságban. A horvát felügyelet (HANFA) hétfőn 5 napra felfüggesztette az INA részvények kereskedését a zágrábi tőzsdén tekintettel a kialakult helyzetre, illetve továbbra is vizsgálják, hogy milyen külföldi befektetők állhatnak az INA közkézhányadon forgó részvényeinek felvásárlása mögött – írja elemzésében az Equilor. A helyzetet tovább rontja, hogy horvát piaci szereplők a Molt gyanúsítják, miszerint ciprusi off-shore érdekeltségen keresztül próbál többséget szerezni. A Mol tagadta a vádakat.
A nemzeti vállalat védelme Magyarországon is előtérbe került: a kormány erősítené tulajdonosi szerepét a hazai energiaiparban, így a Molban is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.