BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az orosz medve magába harap? - Bajban a Rosznyeft

Dmitrij Medvegyev orosz elnök bírálta a British Petroleumot és az orosz kormány azon hivatalnokait, akik előkészítették a Rosznyeft tervezett szövetségét a brit csoporttal.

Medvegyev szerint a tervezett 16 milliárd dolláros részvénycserére és az  Északi-sark orosz szekciójában történő közös  kutatásra vonatkozó szerződés megkötése előtt az érintettek nem olvasták el a BP és a TNK-BP orosz partnerei között létrejött korábbi részvényesi megállapodás részleteit. "Azoknak, akik előkészítették a szerződést, nagyobb figyelmet kellett volna fordítaniuk a részvényesi megállapodás szövegének finomságaira."

A Financial Times szerint Medvegyev megjegyzései lesújtanak Igor Szecsin miniszterelnök-helyettesre, aki, mint a Rosznyeft elnöke, a háttérben kigondolta a szerződést.

A RIA Novosztyi jelentése szerint Igor Szecsin közölte, hogy a Rosznyeft abbahagyta a tárgyalásokat az Északi-sarki kutatásban a BP-vel való együttműködésről. Attól tart ugyanis, hogy nem tudja betartani az engedélyek megszerzéséhez szabott határidőt.

Közben Szergej Smatko orosz energiaügyi miniszter közölte, hogy a Rosznyeft új partnerek után néz, olyan cégek után, amelyek modern technológiákat tudnak felajánlani a fejlesztéshez. Az orosz médiajelentések szerint a Rosznyeftet már megkereste a Shell, az Exxon, a Chevron, valamint indiai és kínai vállalatok is.

Mint arról beszámoltunk, május 16-án lejárt a BP és a Rosznyeft kötendő üzletre vonatkozó határidő, a két cég eddig nem tudott megegyezni arról a partnerségi szerződésről, amely lehetővé tenné a részvénycserét és az északi-sarki olajkincs kiaknázására vonatkozó projekt elindulását.

Ez év januárjában a brit olajóriás és a Rosznyeft orosz olajkonszern 16 milliárd dollár összegű részvénycseréről állapodott meg az energiában gazdag Északi-sarki lelőhelyek közös kitermelésére. Noha a szerződést támogatta Igor Szecsin miniszterelnök-helyettes, annak hatályba lépését meghiúsította a londoni illetékes bíróság és a stockholmi bíróság, miután a döntést megtámadta perrel a TNK-BP orosz részvényeseit tömörítő AAR.

A konzorcium azt állította, hogy a cég beleegyezésük nélkül nem köthetett volna üzletet a Rosznyefttel. Mint arról beszámoltunk, a stockholmi választott bíróság úgy döntött, hogy a BP és a Rosznyeft  megvalósíthatja az egymás közti részvénycserét, amennyiben a TNK-BP a Rosznyeft beleegyezésével csatlakozik az Északi-sarki projektjükhöz.

A határozat megengedi a BP-nek és az AAR konzorciumnak, hogy az Északi-sarkon kínálkozó lehetőséget biztosítsa a TNK-BP-nek, a Rosznyeft beleegyezésétől függően. A szerződés teljesítésének további feltétele, hogy a BP és  Rosznyeft a részvénycsere eredményeként kapott bármilyen részvényt csak befektetési célokra használja fel. A két cégnek május 16-ig kellett volna megállapodnia, ez azonban nem sikerült.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.