A The Moscow Times arra hívja fel a figyelmet, hogy a helyzet pikáns, hiszen a Rosznyeftnek el kell fogadnia a TNK-BP részvételét a sarki olajkitermelési projektben, ha meg akarja valósítani a BP-vel a hónapok óta halasztott üzletet.
Az üzletet eredetileg a BP és a Rosznyeft kötötte volna, de a BP orosz vegyesvállalata, a TNK-BP megtámadta a döntést, mondván, az engedélyük nélkül az ügylet nem jöhet létre. A céget a konszern orosz résztvevői, az Alfa Access Renova (AAR) vezetői képviselték a bíróságon. Az AAR, amelyet olyan, milliárdos üzletemberek vezetnek, mint Mihail Fridman és Len Blavatnyik, azzal érveltek, hogy a szerződés hátrányos következményekkel járhat a TNK-BP-re nézve.
Az ügyben eljáró választott bíróság ugyanis úgy határozott, hogy a TNK-BP-nek kell elfoglalnia a BP helyét a szerződésben, és ha ez megtörténik, megvalósulhat a részvénycsere, amelynek révén a BP tőkéje 5 százaléka fejében 10 százalékos tulajdonrészhez jutna a Rosznyeftben. "A labda a Rosznyeft térfelén van" - hangoztatta Valerij Nyeszterov, a Troika Dialog olaj- és gázelemzője, az orosz állam óriás ugyanakkor még nem nyilatkozott az ügyben. Az azonban a lap szerint tudható, hogy a Rosznyeft nem akart volna üzletelni a TNK-BP-vel, így most kényszerhelyzetbe került.
"A TNK-BP-t sohasem tartottuk potenciális résztvevőnek a szövetségben a szükséges kompetenciák hiánya miatt" – jelentette ki még korábban a Rosznyeft. Vlagyimir Putyin miniszterelnök és Igor Szecsin miniszterelök-helyettes (mellesleg a Rosznyeft igazgatótanácsának elnöke) egyaránt csodálkozását fejezte ki a döntés kapcsán. Chris Weafer, az UralSib vezető stratégája szerint az üzlet ugyanakkor túl fontos ahhoz, hogy a Rosneft kihátráljon belőle, ezért lehet, hogy inkább az orosz riválisok kivásárlásával próbálkozik. Ez viszont nem lesz könnyű, mivel az AAR konzocium már elutasított egy 27 milliárd dolláros ajánlatot a TNK-BP feléért és egyesek szerint a jelen helyzetben akár 40 milliárd dollárt is elkérhetnek azért, hogy kilépjenek az egyébként nyereséges konzorciumból. Tekintve, hogy a teljes részvénycsere összege 16 milliárd dollár, ez kissé túlzó árnak tűnik.
A Rosznyeftnek mindenesetre szüksége van a BP szaktudására sarki fúrásokhoz, a BP-nek pedig még nagyobb szüksége lehet egy sikeres projektre a Mexikói-öbölben történt katasztrófát követően. A Troika Dialog szakértője szerint sorban állnak a cégek azért, hogy a térségben termelhessenek, ezért a BP vélhetően meggyőzi majd saját aggódó részvényeseit, a Rosznyeft pedig valószínűleg elfogadja a választott bíróság döntését, legalább is egyelőre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.