A malmot a Pannonmill Malomipari Zrt. 2009 októberében kezdte építeni egy 70 ezer négyzetméteres telken, zöldmezős beruházás keretében. Az egyenként ezer tonna liszt tárolására alkalmas silók teteje a létesítmény legmagasabb pontja, 39 méter magas, az építmény meglehetősen elüt a környék képétől. Az új létesítményt Poór Zoltán elnök-vezérigazgató Magyarország legkorszerűbb malmának nevezte, amely a huszonegyedik század malmi csúcstechnológiáját képviseli.
A legszigorúbb élelmiszerbiztonsági és higiéniai követelményeknek megfelelő új malom a Pannonmill hosszútávú, évtizedekre szóló beruházása, amelyet összesen 4 milliárd forintból valósított meg a cég. A fejlesztéshez 405 millió forintos uniós támogatást is kaptak. A malom közel ötven embernek biztosít megélhetést, és mivel az alapanyagot, a búzát a környékbeli termelőktől veszi, áttételesen az egész térségnek potenciális lehetőséget biztosít azzal, hogy évtizedekre biztos felvásárlási pontként szolgál a helyieknek – mondta el Poór Zoltán. A Pannonmill elnök-vezérigazgatója hozzátette: azáltal azonban, hogy az új tiszapalkonyai malom naponta 300, évente pedig 70 ezer tonna lisztet állít elő, a magyar élelmiszergazdaság, illetve az országos élelmiszerellátás szerves része is lesz. Poór hangsúlyozta: a tiszapalkonyai önkormányzattal való jó kapcsolatok is hozzájárultak ahhoz, hogy a falu mellett épült fel az új malom, a területért cserébe a cég a helyi kulturális és spotéletet is támogatja anyagilag.
A Pannonmill fejlesztése azért is érdekes, mert a céget az elmúlt üzleti évben az ágazat többi szereplőjéhez hasonlóan sújtotta az alapanyag, a búza árának minden túlzás nélkül drámai emelkedése. A növekedés tehát sajátos módon nem feltétlenül jó hír. Az alapanyag elmúlt hónapokban, években tapasztalható drágulása miatt nő az árbevétel, ám ez nem jár együtt a profitabilitás javulásával. Sőt, a drágulás miatt – az ágazat többi szereplőjéhez hasonlóan – a cég a 2009/2010-es üzleti évében veszteséges lett. A Pannonmill költségeinek 75 százalékát teszi ki a búza ára. Míg a tavalyi aratáskor még 35-40 ezer forintba került egy tonna búza, ma már a malmi minőség 80 ezer forint körül van. Ebből adódik tehát a dinamikusan növekvő árbevétel. A malomipari szereplők nem tehetnek mást, mint hogy kivárnak, és – mint a beruházás is jelzi – hosszú távra terveznek. Az ágazat jelenleg nincs abban a helyzetben, hogy a szükséges áremelést végigvigye, a versenyhelyzet ezt nem teszi lehetővé – jelentette ki még egy korábbi háttérbeszélgetésen Poór Zoltán.
A búza árát befolyásolja az is, hogy nincs megbízható gabonamérleg, amelynek megléte esetén sokkal kiszámíthatóbb lenne a piac, Annyi biztosan kijelenthető, hogy liszthiánnyal nem kell számolni az idén sem.
A hivatalos átadó eseményen jelen volt Kardeván Endre élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkár is, aki beszédében kijelentette: a hazai élelmiszeripar teljesítménye 2004 után mind a foglalkoztatottságot, mind a jövedelmezőséget tekintve jelentősen romlott. A feldolgozóiparon belül a harmadik helyen áll az élelmiszeripar, és ezen belül csak 12. helyen áll a malomipar. Mivel a kormány kiemelt célja a mezőgazdaság és az élelmiszergazdaság bővítése, ezért nagy jelentőséggel bírnak az ilyen beruházások – jelentette ki az államtitkár. A beruházás a környékbeli gazdáknak is siker, hiszen egy-egy ilyen üzem nagymértékű, és évtizedeken át tartó biztos felvásárlással támogatja a vidéki életet – hangsúlyozta Kardeván Endre.
A Pannonmillről
A Pannonmill Malomipai Zrt. az osztrák Euromills malomipari cégcsoport tulajdona, amely Európa legnagyobb ágazati szereplője. A hazai leány összesen 170 főt foglalkoztat komáromi központjában, illetve malmában, valamint a csornai és tiszapalkonyai malomban. Az évi 220 ezer tonna búzát feldolgozó, a malomiparban 20 százalékos részesedésű, és ezzel piacvezető cég idén 20 milliárd forint körüli árbevételt tervez. A végterméket döntően nagyipari vevőknek, sütőipari cégeknek értékesíti, de márkázott, kis kiszerelésű termékei révén a boltok polcain is jelen van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.