A márciusi fukusimai baleset óta Európaszerte felerősödtek a félelmek a kontinensen működő atomerőművek miatt. A legtöbben attól tartanak, hogy Európában is elképzelhető egy olyan katasztrófa, mint a japán szigeten. Németországban a legidősebb öt atomreaktort ideiglenesen le is állították, s Angela Merkel német kancellár több fórumon is hangoztatta, hogy hosszabb távon akár örökre is hajlandó lemondani az atomenergiáról.
A németek nincsenek egyedül e döntésükkel: ezúttal Svájc jelentette be, hogy 2034-ig fokozatosan lekapcsolja az energiahálózatáról az atomerőműveket. Erről szerdán nyújtott be javaslatot a parlamentnek a svájci kormány, amelynek megvitatása június közepére zárul le. A pontos részleteket nem ismertették, de vélhetően a reaktorok élettartamától függően osztják be a menetrendet. Eszerint a legidősebb erőművet 2019-ben kapcsolják le, míg a legfiatalabbat 2034-ben.
Svájcban összesen öt atomerőmű üzemel, jobbára a francia és német határhoz közeli, északi tartományokban. Az első reaktort 1969-ben helyezték üzembe, míg a legfiatalabb 1984-es. A Japánt ért katasztrófa után Svájc azonnal úgynevezett stressztesztet végzett az erőműveken, amely azt igazolta, hogy az erőműveket nem kell azonnali hatállyal felfüggeszteni (úgy, ahogy ezt Németországban tették, ahol egyébként a tesztek sem indokolták az intézkedést). A svájci felmérés szerint az erőművek biztonságosak, tovább működhetnek.
Az embereket azonban nem nyugtatták meg az eredmények: múlt vasárnap közel 20 ezer ember tüntetett az atomenergia ellen, annak felszámolását követelve. A szakmai szervezetek azonban aggodalmuknak adtak hangot: szerintük ugyanis az atomenergia megszűntetése energiahiányhoz, s magasabb villamos energia árakhoz vezetne. Svájcban a felhasznált energia 60 százalékát megújuló - elsősorban - vízienergia erőművek adják, míg a fennmaradó 40 százalékot fedezi az öt atomerőmű.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.