A javaslat nem nevezi meg a Mavirt, de a tőzsdenyitási feladatot a villamosenergiarendszer-irányító vagy annak többségi tulajdonú cége számára írja elő. Ha a gáztőzsde nyereségessé válik, akkor részvényeinek egy részét el lehet adni. A törvénymódosítás hatályának időpontjában földgázszállításra jogosult társaságok egyenként 10 százaléknyi részvényt szerezhetnek. Ilyen társaság ma kettő van, a Mol csoporthoz tartozó FGSZ Földgázszállító Zrt. és az MVM csoporthoz tartozó Ovit Zrt.
A javaslat szerint a gáztőzsde-társaságban egy tulajdonosnak nem lehet majd 10 százaléknál magasabb szavazati joga. A szervezett földgázpiacon azonnal és határidős ügyleteket is lehet majd kötni, a kereskedésben részt vevők számát nem lehet korlátozni.
Előnyös, ha egy gáztőzsdének minél nagyobb fizikai tárolókapacitásai is vannak. Piaci vélemények szerint HUGX-nek éppen elég lenne a Mol 1,8 milliárd köbméternyi tárolója. Igaz, ennek egy részében az ország biztonsági készleteit kell betölteni, az állam pedig csak kisebbségi tulajdonos a Molban. (Illetve lesz a tranzakció nyári lezárása után.) Van továbbá az országban 10-15 milliárd köbméternyi, gáztárolóvá alakítható, kimerült gázmező is, bár szintén Mol-tulajdonban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.