A Facebook tulajdonosai nem önszántukból vezetik tőzsdére a világ legnagyobb közösségi portálát üzemeltető vállalkozást. Az Egyesült Államok 1934-ben hozott értékpapír törvénye alapján annak a társaságnak, amelynek több mint 500 befektetője van, köteles pénzügyi eredményeit ugyanúgy publikálni, ahogy egy tőzsdei vállalatnak.
A Facebook már korábban jelezte, hogy még idén átlépi az 500 befektetős határt, s vélhetően még az előtt szeretnék tőzsdére vinni a társaság papírjait, hogy az első negyedéves jelentést közzé kelljen tennie. A CNBC értesülését a vállalat vezetősége ezúttal nem kívánta kommentálni, de korábban egy konferencián a vállalat folyó ügyeiért felelős vezetője Sheryl Sandberg úgy fogalmazott, a Facebook IPO-ja elkerülhetetlen.
A CNBC úgy tudja, hogy a Facebook azért is szeretné tőzsdére vinni a cég papírjait, mert emelné szeretné az alkalmazottak fizetését. Amikor egy alkalmazott elhagyja a vállalatot el kell adnia a Facebook részvényeit, ezek azonban külső befektetők kezében landolnak. Másrészt óriási a verseny az internetes vállalatok között, az alkalmazottak megtartásáért gyakran egymás fölé licitálnak, a legutóbb a Google is jelentős 20 százalékos fizetésemelést jelentett be.
Az IPO-t vélhetően a konzorciumban 1,5 milliárd dollár értékben Facebook-részvényt vásárló Goldman Sachs vezényli majd. A Facebook piaci értéke sajtóértesülések szerint meghaladhatja az 50 milliárd dollár. Az ügylethez közel álló bennfentesek azonban úgy vélik, mire a vállalat tőzsdére megy értéke akár 100 milliárd dollárra is rúghat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.