A Borders, az Egyesült Államok második legnagyobb könyvkereskedése végleg bezárja kapuit – közölte a vállalat. A még működő 400 egységet felszámolják és a cég által foglalkoztatott 11 ezer munkavállalót elbocsátják. A vállalat szerint az elmúlt években már alig találtak vevőt.
Az antikváriumként 1971-ben alapított üzletből kinőtt konszern még akkor is növekedni tudott, mikor a vevők egyre inkább átpártoltak az online csatornákra. A kieső bevételt ajándéktárgyak, írószerek árusításával kompenzálták. A vállalat vezetősége közleményében úgy fogalmazott: az elmúlt öt hónapban megpróbálták átszervezni a tevékenységet, de nem tudtak mit kezdetni a Borders hatalmas adósságával és a vásárlók változó ízlésével.
Az Amazon.com egyre több vevőt szipkázott el, s az olcsó elektronikus könyveket lejátszó készülékek és a táblagépek végleg betették a kaput a hagyományokra alapozó cégnek. Ezen utóbbiak ugyanis könnyen kezelhető, kényelmes alternatíváját jelentik a papíralapú könyveknek.
A Borders Group 2006 óta nem tudott nyereséget termelni, emellett több tízmillió dollárral tartozik különböző amerikai kiadóvállalatoknak. A vállalat emellett több hibát is elkövetett: nem reagált időben az online vevői igényekre, s az egyre csökkenő CD és DVD forgalomra. Emellett hat év alatt öt vezetőt vettek fel minden könyvpiaci tapasztalat nélkül.
Arról nem is beszélve, hogy az amerikaiak évről évre egyre kevesebb könyvet vásárolnak. A teljes forgalom 5 százalékkal 717,8 millió dollárra csökkent 2010-ben a Nielsen adatai szerint, amely a piac 70 százalékát figyeli, de nem szemlézi a Walmart eladásait.
A Borders aranykorában, 2003-ban országszerte 1249 üzletet tartott fenn.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.