Súlyos kockázatot rejt magában a gyógyszerek társadalombiztosítási (tb) támogatásában mától bevezetendő vaklicit. Ugyanis ha a betegek arra kényszerülnek, hogy orvosságaikat havonta, negyedévente olcsóbbra cseréljék, különben többet kell fizetniük, felborul a bevált terápia. Elvész a bizalmuk a gyógyszerekben és a doktorokban is – véli Komáromi Zoltán háziorvos. Az országos szakfőorvos az új rendszerrel kapcsolatosan attól is tart, hogy megugrik a szakrendelők és a kórházak betegforgalma, s ezzel többet veszít az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), mint amennyit az olcsóbb szerek preferálásával nyer.
Az árverseny hátterében a Széll Kálmán-tervben előírt 26,3 milliárd forintos megtakarítás áll. Ennek egyik eleme a generikus (lejárt szabadalmi védettségű) orvosságok közötti árverseny, amelyet egyebek mellett a cégek között meghirdetett vaklicittel tartana eredményesnek az OEP. E szerint egy-egy gyógyszercsoportban a legolcsóbb szer lesz a referenciatermék, míg azok a készítmények kerülnek be az úgynevezett preferált referenciaár-sávba és írhatók föl közgyógyellátottaknak is, amelyek ára csak 5 százalékkal tér el attól. A többi hasonló gyógyszer 15 százalékkal kisebb tb-támogatást kap, így ugyanilyen mértékben nő a betegek térítési díja.
<hirdetes_ctnetwork„A preferált referenciaár-sávba tartozó terméknek ugyanolyan piaci garanciát kell nyújtania, mint az eddigi referenciaterméknek – nyugtat Bidló Judit, az OEP gyógyszerügyi főosztályvezetője. – Ahhoz pedig, hogy egy készítmény hazánkban forgalomba kerüljön, európai uniós törzskönyvének kell lennie. Így minden egyes termék ugyanazon a minősítési eljáráson megy keresztül. Az a cél, hogy a versennyel a betegek számára minél kedvezőbb áron legyenek elérhetők a gyógyszerek, úgy, ahogy ez más országokban is van” – tette hozzá.
Molnár Márk, a Corvinus Egyetem tanára ezzel szemben úgy látja, nincs garancia arra, hogy az ár miatt korábban kiesett és elvben a következőt forgalmazó cég képes lesz azonnal átvenni a szerepet. Úgy látja, ha ma ki is írná az OEP a licitet, a lebonyolításra két hónap kell. Így legkorábban az év utolsó negyedében derülhetne ki a tényleges referenciaár, amely már nem sokat hoz az idei tb-kasszának. A most bevezetendő vaklicit az ellátásbiztonsági kockázat mellett rosszul érinti a magyarországi cégeket is – állítja.
Ezzel egyetért a Richter Gedeon Nyrt. kommunikációs igazgatója is. Beke Zsuzsa lapunknak hangsúlyozta: „Licit lesz, de nem tudjuk, mire kell lőni.” Mint fogalmazott: az OEP úgy hirdet árversenyt, hogy a gyártóknak nincs ismeretük sem a biztosító által elvárt padlóárról, sem a vetélytársak árkínálatáról. Szerinte ez a versenyzés azért is veszélyes, mert miközben a magyar cégek is lemennek az árral, a még olcsóbb indiai vagy kínai szerek így is kiszoríthatják őket, emiatt vesztesekké válnak az exportpiacokon is.
Molnár Márk szerint érthetetlen, hogyan akar a kormány egyszerre gyógyszerárat csökkenteni és különadót emelni. Annál is inkább, mert a gyógyszerkiadások harmadát már ma az ipar fizeti. Feltette a kérdést: hogyan lehet az előírt megtakarítást elérni a tavalyival azonos, 300 milliárdos gyógyszerkasszában, amikor már most 18 milliárd az időarányos túllépés? Közben pedig különösnek nevezte, hogy ilyen körülmények között 11 új szert fogadott be a támogatotti körbe az OEP, illetve, hogy a kormány az Egészségbiztosítási Alapból (EA) fizeti vissza a gyártóknak a különadóból a k+f ráfordítások után járó összeget. Molnár Márk szerint attól kell tartani, hogy az EA 15 milliárdos, eredetileg a kórházaknak szánt tartalékát a gyógyszertámogatásra kell fordítani, ami súlyos helyzetbe hozza az ugyancsak eladósodott kórházakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.