BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csúcstechnológiájú gyár települ Csornára

Újabb napelemgyári beruházás indul hamarosan Magyarországon. A start már csak a hiteltárgyalások befejeződésétől függ. Az 50 millió eurós csornai gyártóbázis teljes kiépülése után 1500 munkahelyet generálhat közvetlenül, illetve a hazai beszállítóknál.

Tucatnyi napelemgyár-beruházás előkészületei folynak jelenleg Magyarországon, melyek megvalósulásával hazánk kissé közelebb kerülhet a nyugat-európai élvonalhoz. Ebbe a sorba illeszkedik az EcoSolifer Kft. által Csornára tervezett, évi 50 megawatt névleges teljesítményű, vékonyrétegű napelemeket előállító bázis is.

A két lépcsőben megvalósuló, 50 millió eurós (több mint 13 milliárd forintos) beruházást részben saját forrásból, részben pedig a kilátásba helyezett 3,5 millió eurós állami támogatásból, illetve banki hitelből kívánja finanszírozni a svájci hátterű cég. Egy nyári bejelentés szerint még idén ősszel megkezdődött volna az üzemcsarnok építése, ám a bankokkal zajló tárgyalások még nem zárultak le, így a start későbbre várható. Az épület kialakítása és a komplett gépsor beszerelése után egy évvel indulhat meg a gyártás – tudtuk meg a cégnél. A beruházás beharangozásakor a Nemzetgazdasági Minisztérium képviselője úgy kalkulált, hogy a 935 millió forintnak megfelelő támogatás három éven belül megtérül.

A csornai ipari parkban 3,5 hektáron alakítják ki a gyártóbázist, ahol 1,6 négyzetméteres, úgynevezett vékonyrétegű napelemmodulokat készítenek majd. A csúcstechnológiát képviselő gyártósort az anyacég, a svájci EcoSolifer AG tervezte és állítja össze. A vékonyréteg-technológia előnyei közé sorolják a beruházók, hogy 1 wattnyi energia előállítása fele annyiba kerül, mint a ma még elterjedtebb kristályos modulos rendszer esetében. Ezenkívül a gyártáshoz szükséges alapanyagokat – üveg és technikai gázok – szinte teljes egészében hazai beszállítóktól vásárolják, s nem importból szerzik be.

A modulokat bármilyen fekvésű felületre – északira is, tetszőleges szögben, akár vízszintesen, akár függőlegesen – felszerelhetik, ugyanis nem kell közvetlenül napsütésnek érnie, elég, ha fényt kap. Ugyancsak az előnyök közé tartozik, hogy a gyártáshoz szükséges teljes tudásbázis Magyarországra települ, így nem pusztán összeszerelést végeznek az új üzemben, hanem a napelemek előállításának valamennyi fázisa itt zajlik majd – hívták fel lapunk figyelmét a társaság képviselői. Így sem az alapanyagtól, sem a kívülről diktált áraktól nem függ a gyártás biztonsága. A térség szempontjából pedig az is ígéretes, hogy a helyi adóbevételek összege akár évi több százmillió forintot is kitehet.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.