Oleg Mukhamedsin vállalatfejlesztési igazgató a Reutersnek nyilatkozva úgy vélte, a jelenlegi árak mellett a globális termelés 30-40 százaléka vagy veszteséges, vagy pedig közel van a nullszaldóhoz. Ez vonatkozik több kínai termelőre, valamint Európában és az Egyesült Államokban működő üzemekre egyaránt. A szakértő ezért úgy látja, nem valósulhat meg további esés az alumíniumárakban.
A hírügynökség utalt arra, hogy a londoni fémtőzsdén (LME) az alumínium ára három hónapos szállításra nemrég egyévi mélypontra, tonnánként 2 150 dollár alá süllyedt, miközben májusban még több mint 2 800 dolláros csúcsot ért el. A csökkenés azon félelmek hatására következett be, hogy a Nyugat szuverén adósságválsága a világgazdaság leállásához vezethet. De a többi alapfémhez képest az alumínium eddig viszonylagos rugalmasságot mutatott fel.
A három hónapra szóló LME kontraktus az idei év eddig eltelt részében éppen csak 10 százalékkal esett, míg a nikkelé több mint 28 százalékkal. Mukhamedsin jelezte, az LME alumíniumkészletei nem emelkednek, ez pedig megerősíti azt a véleményt, hogy a kereslet és a kínálat nagyjából egyensúlyban van egymással, ezért nincs fundamentális ok gyengülésre.
A kínai kereslet az alumínium piacának legfontosabb meghatározója, a szürke fém olyan szórakoztatóelektronikai eszközöknek is alapanyaga, mint az iPad. A helyzet eddig a bikáknak kedvezett, a RuszAl szerint jövőre a kommunista ország nettó alumínium importőrré válik, a várhatóan lazuló pekingi monetáris politika szintén az árstabilitás irányába hathat. Ráadásul a RuszAlnak kedvezhet, hogy várakozásuk szerint a jövő év végére a rubel fokoztosan leértékelődik a dollárral szemben, ami jövedelmezőbbé teszi az exportőrök tevékenységét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.