Senki sem vitathatja, hogy Nyugat-Európnak több földgázra van szüksége, hogy fedezni tudja saját energiaigényét. Mindenekelőtt Németország esetében van ez így. Ám a tegnap üzembe helyezett Északi-áramlat gázcsővezeték növeli az Oroszországtól való függőséget - írja szerdai számában a Financial Times Deutschland (FTD). Ez annál is inkább sajnálatos, mert a Gazprom ragaszkodik az érvényes, túlságosan magas árakat kikötő szerződésekhez. Holott a Gazpromnak fontolóra kéne vennie, hogy megszűnteti a gáznak az olaj árához való kapcsolását. A lap kommentárjában hozzáteszi: az a tény, hogy a vezeték megkerüli Ukrajnát, ezzel kizárva azt a tranzitországok közül, mély bizalmatlanságot jelez. A lap szerint Moszkva nem számít arra, hogy a közelmúltban rendeződik az ukrán politikai helyzet, ez pedig rossz jel.
A Wall Street Journal (WSJ) szintén arra mutat rá, hogy az illetékesek Brüsszelben és más európai fővárosokban nem tudják elrejteni aggodalmukat az orosz gázóriástól való nagy függőség kapcsán. A Gazprom ugyanis máris Európa gázigényeinek egynegyedét elégíti ki. Ám az amerikai lap arra is rámutat, hogy a Gazpromra nyomás nehezedik legnagyobb európai ügyfelei részéről, a hosszú távú szerződésekben szereplő gázárak csökkentése érdekében. Noha Oroszország és Európa úgy állítják be az Északi-áramlat üzembe helyezését, mint a szorosabb együttműködés bizonyítékát, a valóság az, hogy a Gazpromra igen erősen konfrontálódik Európával az energiaellátás kérdésében.
Németország az orosz gázról függ, ez nem az Északi Áramlat eredménye, a vezeték válasz a létező helyzetre – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A rangot német lap kommentárja szerint az atomenergia fokozatos leépítésével Németország gázfüggése még erősebb. Ameddig pedig a gáz és a pénz a vezetékek segítségével áramlik, addig Oroszországot semmi nem motiválja arra, hogy változtasson politikai rendszerén.
A Hamburger Abendblatt viszont egyenesen arra szólítja fel Berlint, hogy a lehető legjobban diverzifikálja gázszállításait. A lap szerint komoly veszélyt jelent az egyoldalú függés, ezért az országnak olyan beszállítókra is kell támaszkodnia, mint Norvégia vagy az Észak-afrikai országok. A lap szerint előfordulhat, hogy kudarcot vall a Nabucco projekt, amelynek keretében Oroszországot kikerülve, Türkmenisztánból és Azerbajdzsánból szállítanának gázt Nyugatra. Ha ez megtörténik, az elsősorban Oroszország miatt következik be, hiszen Moszkvának érdeke, hogy meghiúsítsa a projektet, ezt pedig el kell kerülni.
A The Moscow Times (TMT) szerdai száma arra mutat rá, hogy míg az EU-ban Németország és nyugati szomszédai profitálnak leginkább az új csővezetékből, Lengyelország - amely magas is erősen függ az orosz gázimporttól Ukrajnán keresztül - és Ukrajna támadásnak tekinti a csővezetéket. "A hatalmi egyensúly megváltozott és nem Ukrajna javára. Ennek egyik fő oka az Északi-áramlat" - fogalmazott Katya Yafimava, az Oxford Institute for Energy Studies kutatója. A lap emlékeztet arra is, hogy a PGNiG lengyel gázmonopólium a hét elején választott bírósági eljárást indított Stockholmban a Gazprom ellen, hogy elérje a hosszú lejáratú szállítási szerződésben szereplő importárak csökkentését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.