BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs ok a gázáremelésre

A jövő év első negyedében a mostaninál körülbelül egy százalékkal nőne a Magyarországon eladott gáz ára az árképlet szerint, de az importőr ennél jóval kevesebbet fog fizetni. Nincs oka a végfelhasználói áremelésnek.

Az orosz importgáz képlet szerinti ára januártól 550 dollár körüli lesz ezer köbméterenként – tudta meg a Világgazdaság –, azaz a mostanit egy százalékkal haladja meg, szemben a laptársunk által vélt 10 százalékkal. Az emelkedést az olaj világpiaci drágulása és a forint gyengülése okozza.

A vevő E.On Fölgáz Trade Zrt. (EFT) és az eladó Panrusgáz Zrt. nagy valószínűséggel mostanra már megállapodott a 2012 első negyedéves importjáról, mégpedig a 2011-eshez hasonló struktúra szerint, azaz jóval az árképlet diktálta 550 dollár alatt. Az ár azért lehet alacsonyabb, mert a gázt küldő Gazprom Export jó eséllyel ugyanazt az árkeverést alkalmazza eladási árában, amelyet a mostani negyedévben, s amelyet a gáztörvény alapján októbertől a nagykereskedőknek (EFT, Tigáz) is érvényesíteniük kell az egyetemes piacon. A kevert árban a képlet szerinti árnak 60, a hollandiai gáztőzsdei jegyzésnek 40 százalékos súllyal kell szerepelni, így a tényleges importár januártól 480 dollár körül alakulhat. Kedvező, hogy a Gazprom Export az „egy ország egy ár” elvét követve és gáza versenyképességét szem előtt tartva nemcsak azt a hárommilliárd köbmétert adja el a nagykereskedőknek kevert áron, amelyre a hazai egyetemes piacnak szüksége van, hanem a teljes hazai mennyiséget. Az EFT két további módon is csökkentheti a beszerzési árát. Hosszú távú importszerződése ugyanis megengedi, hogy a megállapodott mennyiségnek csak a 85 százalékát vegye át. Ha így tesz, az át nem vett 15 százalék helyett vásárolhat a versenypiacon. Sőt, még 85 százaléknál is kevesebbet vehet át az orosz gázból, mert az emiatt fizetendő, az ár 3-6 százalékát kitevő büntetése jóval kisebb annál, mint amennyit nyer az árképlet szerinti és a piaci gázár közötti, bő 150 dolláros különbözeten. Akár 50-50 százalékos keverési arányt is elérhet. De a szabályozás kötelezi is a közüzemi nagykereskedőt, hogy a lehető legolcsóbb forrásból vásároljon.

A szabadpiaci bőséget mutatja, hogy a kereskedők a tél beköszöntére az E.On Földgáz Storage tárolókapacitásainak a felét sem kötötték le. Szakmai oldalról tehát az importár névleges januári emelkedése nem indokol hazai végfelhasználó áremelést. Ráadásul, mivel a végfelhasználói ár harmadát más tételek – szállítási, tárolási költségek, egyéb díjak, adók – alkotják, a beszerzett gáz drágulása is csak kétharmados arányban érvényesülhetne.

A Centrex már bevásárolt

„A Centrex Zrt. tegnap megkötötte a 2012-es és 2013-as gázvásárlási szerződését a Gazprom Exporttal, mégpedig igen kedvező feltételekkel: az árban 60 százalékkal szerepel az eladó által Magyarországon alkalmazott ár és 40-nel a spotpiaci” – közölte lapunkkal Szitó János, a társaság vezérigazgatója. Hozzátette: a 100 százalékos Gazprombank-tulajdonú cég mindkét évben körülbelül egymilliárd köbméternyi gázt küld az ukrajnai gázátadó ponton keresztül – tehát nem importőrként – Magyarországra.


B. Horváth Lilla A Centrex már bevásárolt „A Centrex Zrt. tegnap megkötötte a 2012-es és 2013-as gázvásárlási szerződését a Gazprom Exporttal, mégpedig igen kedvező feltételekkel: az árban 60 százalékkal szerepel az eladó által Magyarországon alkalmazott ár és 40-nel a spotpiaci” – közölte lapunkkal Szitó János, a társaság vezérigazgatója. Hozzátette: a 100 százalékos Gazprombank-tulajdonú cég mindkét évben körülbelül egymilliárd köbméternyi gázt küld az ukrajnai gázátadó ponton keresztül – tehát nem importőrként – Magyarországra.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.