Külkereskedelem Az export és az import is meghaladta az első tíz hónapban az előző évi ugyanezen időszaki értéket – derül ki a KSH adataiból. A kivitel növekedése dinamikusabb, 11 százalékos emelkedést mutat, míg a behozatalé 8 százalékkal nőtt. Forintban kifejezve: 18213 milliárd forintos, 67 milliárd eurós kivitel és 16581 milliárd forintos, 61 milliárd eurónyi import januártól októberig. A külkereskedelmi mérleg így 1631 milliárd forintos aktívumot mutat októberig, ami 442 milliárddal több, mint a tavalyi hasonló adat – közölte a KSH.
Októberben az egész évi átlaghoz képest kissé lassult a növekedés: az export volumene 6,6 százalékkal nőtt, míg az importé nem változott az előző év azonos időszakához képest. Értékben az aktívum majdnem másfélszeresére emelkedett az NGM közlése szerint: tavaly októberhez képest 42 milliárd forinttal volt több, 148 milliárdot tett ki. A kivitel növekményének meghatározó része továbbra is a járműgyártáshoz kapcsolódik, és októberben jelentős volt az árfolyam hatása is.
Erőteljesen emelkedett a feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene, január–októberben 16, illetve 12 százalékkal, ezen belül októberben 12, illetve 5,4 százalékkal volt több az előző év azonos időszakához viszonyítva. A bázishoz képest 2011 első tíz hónapjában a meghatározó súlyú gépek és szállítóeszközözök export- és importvolumene 10, illetve 4,9 százalékkal nőtt. Ezen belül az októberi kivitelé 5,4 százalékkal haladta meg a múlt évit, ugyanakkor az importé 3,8 százalékkal kevesebb volt, mint az előző esztendő azonos hónapjában. Az árufőcsoport visszaesésének oka az úgynevezett híradás-technikai hangrögzítő és lejátszókészülékek – MP3-lejátszók, mobiltelefonok – forgalmának több mint 25 százalékos csökkenése.
Importhangsúlyos volt az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kereskedelme, ugyanis míg a kivitel volumene nem változott, a behozatalé 6,9 százalékkal nőtt a bázishoz képest. Az exportban legnagyobb súlyú gabona és gabonakészítmény volumene az árak közel másfélszeres emelkedése mellett 14 százalékkal maradt el a bázisidőszaki szinttől 2011. január–októberben. A kis részarányt képviselő italbehozatal a novemberi jövedékiadó-emelést megelőző előre hozott vásárlások miatt októberben közel másfélszeresére nőtt.
Az Európai Unió országaival is az import felé csúszott a kereskedelem: 2011 első tíz hónapjában a kivitel 9, a behozatal 11 százalékkal haladta meg a bázisidőszaki szintet. Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene viszont dinamikusan, 18 százalékkal bővült, míg az import stagnált a bázisszinthez képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.