A vidékfejlesztési miniszter hozzátette: a tervezet előterjesztése egyben a napokban bemutatott Darányi Ignác-terv első lépése is.
Ha a törvényt elfogadják, az úgynevezett helyi értéktárakból szakértői bizottság fogja kiválasztani, mi minősül majd hungarikumnak. A megnevezést az élelmiszereken túl a kulturális, szellemi értékek, szokások, termékek, egyéb tárgyak is megkaphatják. A majdan felálló 13 fős hungarikumbizottságban a szakmai, tudományos képviselők mellett helyett kapnak majd az egyházak és a határon túli magyarok küldöttei is.
Fazekas Sándor kijelentette: a forgalomban jelenleg harmincat is meghaladó, magyar eredetet, különleges minőséget jelezni hivatott védjegy is jelzi, hogy a például a hazai élelmiszer-termelést a sokszínűség jellemzi, és hogy igény van ilyen jelzésekre. A hungarikum megjelölés ugyanakkor az állam által ellenőrzött módon mindezek felett, „a piramis csúcsán” áll majd.
A miniszter elmondása szerint a tervezet gazdasági lehetőségeket is teremt, elsősorban a kis- és középvállalkozások számára. A hungarikumok támogatására félmilliárd forint áll rendelkezésre, amelynek felhasználásáról a későbbiekben döntenek. „Ehhez előbb látni kell azokat a termékeket, amelyek a hungarikum megnevezést elnyerik” – tette hozzá. Fazekas szerint azonban a legnagyobb támogatás az az érdeklődés, amely a hungarikumokat övezi majd. Kérdésre válaszolva a miniszter kifejtette: az, hogy az így minősült termékek előállítói kapnak-e valamiféle adókedvezményt, a jövő kérdése, amelyet akkor lehet megvizsgálni, ha tudjuk, milyen produktumok tartoznak majd ebbe a körbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.